Rudy kocur leży na boku
Ciekawostki

Dlaczego koty mruczą?

Wszystkie zwierzęta posiadają swój własny sposób na porozumiewanie się z zarówno osobnikami swojego gatunku, jak i innych gatunków. Podsiadają swój wrodzony repertuar zachowań, które ułatwiają im przekazywanie komunikatów człowiekowi. Dla kotów, bez wątpienia, takim charakterystycznym zachowaniem jest mruczenie, interpretowane przez ludzi na wiele sposobów. Co właściwie oznacza kocie mruczenie i co, chcą nam w ten sposób przekazać?

Dlaczego kot mruczy? – źródło mruczenia

Zanim odpowiemy na pytanie, co oznacza kocie mruczenie, wypadałoby dowiedzieć się skąd u kota takie zachowanie i jak ono powstaje. Naukowcy do końca nie potrafią znaleźć jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Powstało kilka teorii, lecz, mimo wieloletnich badań, nie udało się ich ostatecznie potwierdzić. Co więcej, rozwiązanie zagadki kociego mruczenia utrudnia dodatkowo fakt, że dźwięk ten nie wydobywa się z konkretnego narządu, ale z ciała kota. Zakłada się, że powstaje ono w gardle, ponieważ jak przyłożymy do niego rękę, będziemy idealnie czuli pod palcami charakterystyczne wibracje.

Niektórzy badacze wskazują kilka teorii, co do źródła wydobywania się tego dźwięku. Wskazywano już na krtań, specyficznie zbudowaną kość gnykową oraz przeponę. Przeprowadzane w tym zakresie badania, nie dały konkretnej odpowiedzi na to, skąd dochodzi mruczenie. Jednak zasugerowały, że cały ten proces sterowany jest przez centralny układ nerwowy.

Dlaczego kot mruczy? – znaczenie mruczenia

Na pytanie co oznacza kocie mruczenie, narosło wiele teorii, które na pewno po części są słuszne. Z całą stanowczością, kocie mruczenie jest formą komunikowania się miedzy sobą i nie zawsze musi odnosić się do pozytywnych emocji. Koty zaczynają mruczeć już po skończeniu kilku tygodni, gdy ssą mleko matki. Mruczenie małych kociaków to sygnał dla kotki, że z jej małymi jest wszystko w porządku, a mleko trafia tam, gdzie powinno. Słuchając ich mruczenia, kotka nawet nie musi patrzeć na kocięta, by wiedzieć, że żadnego nie brakuje. Z kolei kiedy mruczy kotka, to znak dla jej dzieci, że ich matka jest w dobrym i pozytywnym nastroju.

Kocięta leżą na posłaniu

Zapewne stąd wzięło się ogólne przekonanie, że kocie mruczenie oznacza zadowolenie i spokój. Jednak mało kto wie, że kotka mruczy podczas porodu, którego raczej nie można uznać za przyjemny. Podobnie jak w przypadku ludzi, dla kota poród również jest bolesnym i stresującym przeżyciem. Koty mruczą także kiedy są chore, czują się samotne, przygnębione, a nawet, umierające. Zatem kocie mruczenie, należałoby rozpatrywać w kategoriach wyrażania emocji oraz ważnego przekazu społecznego.

Dlaczego kot mruczy? – wpływ na zdrowie

To, co udało się naukowcom ustalić, to fakt, iż mruczenie ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie kota. Mruczenie wspomaga gojenie się ran, zrastanie złamań, wspomaga odporność, łagodzi ból. Można również śmiało stwierdzić, że kot poprzez mruczenie w trakcie choroby, gdy jest ranny lub cierpi w każdy inny możliwy sposób, poprawia sobie w ten sposób samopoczucie. Tak jakby sam siebie chciał przekonać, że będzie dobrze. Nawet weterynarze potwierdzają, że koty szybciej dochodzą do siebie po przebytych operacjach lub zabiegach, niż jakiekolwiek inne zwierzęta.

Koty zawsze były i będą tajemniczymi zwierzętami, które stanowią dla ludzi wiecznie nierozwiązaną zagadkę. Ale to zdecydowanie, czyni je jeszcze ciekawszymi i niezwykłymi zwierzętami. Kto wie, może kiedyś uda się rozwikłać tajemnice kociego mruczenia i znaleźć odpowiedź na pytanie, co ono oznacza w danym momencie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.