Kobieta czytająca książkę
Rozwój osobisty

Dlaczego warto czytać książki? 6 powodów

Dlaczego warto czytać książki? Powodów może być naprawdę wiele, ponieważ korzyści z tego płynących jest dużo. W artykule przedstawimy tylko ich część, choć weźmiemy pod uwagę także inne zalety czytania. Jeżeli więc wciąż zastanawiacie się, czy warto sięgnąć po książkę – zapoznajcie się z zaletami czytania, tutaj podamy ich 6!

Czytanie poprawia pamięć i chroni przed Alzheimerem

Właściwie to połączyliśmy tutaj dwie zalety czytania. Pierwszą z nich jest poprawa pamięci – czytając, zapoznajemy się z wieloma informacjami, które są dla nas istotne w celu zrozumienia treści. Zapamiętujemy je, jednocześnie ćwicząc pamięć i za każdym razem jak czytamy, wzmacniamy te umiejętności, budując nowe neurony w mózgu. To oczywiście ma też niebagatelne znaczenie dla nas na starość. Ćwicząc mózg, spowalniamy rozwój zaburzeń mózgu i funkcji poznawczych w tym demencji i Alzheimera. Osoby regularnie czytające, są mniej narażone na te schorzenia.

Czytanie redukuje stres

Udowodniono, że jedną z zalet czytania książek jest także redukcja poziomu stresu. Skupiając się na lekturze, mamy w głowie to, co dzieje się na kolejnych stronach. To sprawia oczywiście, że zapominamy o troskach i zmartwieniach, nasz oddech spowalnia i uspokaja się, tak samo, jak bicie serca. W ten sposób możemy zredukować uczucie stresu nawet o 60% i wystarczy do tego tylko kilka minut czytania dziennie. Świetny pomysł na relaks? Jak najbardziej.

Czytanie inspiruje i rozwija wyobraźnię

Niektórzy te zalety traktują jako dwie osobne, ale można je łatwo połączyć ze sobą. Czytając o fikcyjnych zdarzeniach i zapoznając się z postaciami, możemy inspirować się nimi i wdrażać ich zachowania, postępowania czy działania we własne życie. Bohater zdecydował poświęcić się pasji podróżowania? Też możemy spróbować! Mamy problem z podjęciem trudnej życiowej decyzji? Być może w książce spotkamy się z podobną sytuacją?

Czytanie stymuluje także nasz mózg do działania, szczególnie jego prawą półkulę. To oznacza, że znacznie lepiej radzimy sobie z wyobrażaniem różnych rzeczy. W końcu czytając mamy przed oczami tylko literki, całą resztą – bohaterów, miejsca, wydarzenia i sytuacje, sami musimy uzupełnić.

Czytanie pogłębia wiedzę i kształtuje charakter

Jak wiadomo nie od dziś, książki są źródłem wiedzy – z nich dowiadujemy się rzeczy, o których normalnie byśmy nie wiedzieli. Dzięki czytaniu nie tylko poszerza się nasza wiedza o świecie, ale i świadomość tego, co nas otacza. Co więcej, jesteśmy tę wiedzę w stanie wykorzystać i zastosować w życiu czy to zawodowym, rodzinnym, czy w towarzystwie.

Oprócz tego książki przekazują nam także wiedzę na temat zachowania i postępowania i to niezależnie od rodzaju lektury, po jaką sięgniemy. Kryminał, sensacja, thriller czy książka obyczajowa – z każdej z nich jesteśmy w stanie wysunąć jakieś wnioski, oceniamy bohaterów, ich postępowanie i zachowanie. Jesteśmy w stanie się utożsamić się z taką postacią i odnieść do naszego własnego życia. Dzięki temu jesteśmy zdolni do lepszego zapoznania się z relacjami międzyludzkimi, a także pomaga w lepszym zrozumieniu emocji innych. Innymi słowy, zwiększa się nasza empatia.

Czytanie poszerza nas zasób słownictwa

Czy czasem bardzo chcemy coś powiedzieć, ale brakuje nam słów? Obcując z książkami, nie ma tego problemu, ponieważ stale stykamy się z różnymi formami wypowiedzi i słowami, które zapamiętujemy, a to rzecz jasna wpływa na naszą zdolność wypowiadania się i łatwiejszego wyrażania własnych myśli oraz uczuć. Uwodorniono również, że osoby czytający stają się bardziej społeczne i częściej się wypowiadają.

Czytanie rozwija zdolności analityczne

Czytając książki, szczególnie kryminalne i opierające swoją fabułę na tajemnicy, w trakcie lektury analizujemy zdarzenia i staramy się przewidzieć zakończenie. Łączą się tutaj właściwie dwie cechy: analityczne myślenie oraz wyobraźnia. Czytając, pochłaniamy informacje, poddajemy je analizie i badaniu. Widać to także na przykładzie książek naukowych – zapoznając się z czymś nowym, warto wyobrazić sobie, o co może chodzić i samodzielnie rozwinąć definicję, jak się uda to świetnie, a jak nie, to o wiele łatwiej będzie nam przyswoić wiedzę.

Oczywiście powodów, dla których warto czytać książki, jest więcej. Często wymienia się tutaj choćby zwiększenie atrakcyjności seksualnej (pamiętacie akcję „Nie czytasz, nie pójdę z tobą do łóżka”?), poprawę umiejętności pisarskich, rozwinięcie wrażliwości, a także poprawę koncentracji oraz skupienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.