Telefon
Ciekawostki, Prawo

Co to za numer telefonu? Wskazówki, jak sprawdzić, kto do Ciebie dzwonił

Dzwonił do Ciebie ktoś z nieznanego numeru telefonu i nie wiesz, czy oddzwaniać? A może numer, który właśnie wyświetla Ci się na smartfonie jest „dziwny” i boisz się odebrać? Radzimy, co robić w takich sytuacjach.

Połączenie z nieznanego numeru

Na początku chcielibyśmy wyjaśnić, o co jest tyle szumu. W końcu, zasady kultury nakazywałyby, żeby oddzwonić do osoby, której połączenia nie mogłeś odebrać. Jak się okazuje, nie zawsze stosowanie się do tej zasady będzie korzystne.

Może okazać się, że za odebranie takiego połączenia lub oddzwonienie na nieznany numer będzie Cię wiele kosztować. W taki sposób działają naciągacze – Twój rachunek może zostać obciążony wysoką kwotą za połączenie, na czym zarabiają oszuści. Oczywiście, możesz wtedy złożyć u swojego operatora reklamację, ale nie masz pewności, czy zostanie ona pozytywnie rozpatrzona.

Często też mogą dzwonić do Ciebie telemarketerzy, kuszący nagrodą w konkursie, w którym nie brałeś udziału lub namawiający Cię na spotkanie, na którym będziesz mógł kupić nowe, innowacyjne garnki. Czy chcesz z nimi rozmawiać? Niekoniecznie. Dlatego sprawdź nasze wskazówki, co wtedy robić.

Jak rozpoznać numer telefonu?

Ktoś właśnie teraz do Ciebie dzwoni. Numer jest nieznany? Odbierać czy nie? Przecież nie będziesz szukać w internecie tego numeru, a może to coś ważnego? Mamy kilka rad na początek.

Zwróć uwagę na numer kierunkowy oraz to, ile cyfr ma numer „właściwy” – przypominamy, że w Polsce jest to 9 cyfr. Ale uwaga, i tu możne dojść do pewnych manipulacji, ponieważ oszuści nierzadko dzwonią z miejsc, w których numer kierunkowy jest łudząco podobny do polskiego (np. +22 to Warszawa, ale +221 to już Senegal), bądź zapis numeru jest podobny do tego, stosowanego przez polskich operatorów.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, nie odbieraj. Przejdź do następnego punktu, w którym dowiesz się, jak sprawdzić, co to za numer. Dzięki temu możesz zweryfikować, czy jest sens oddzwaniać, czy lepiej nie.

Jak sprawdzić numer telefonu?

W internecie znajdziesz serwisy będące bazą numerów telefonów. Oczywiście, ze względu na obowiązujące przepisy dotyczące danych osobowych, znajdziesz tam numery dostępne publicznie. Ale w ten sposób ustrzeżesz się np. przed telemarketerami.

Za obecnie najbardziej skuteczny uważa się międzynarodowe serwis Truecaller. Aby z niego korzystać, musisz zalogować się przez konto Google lub Microsoft. I na tym właśnie polega jego „geniusz”, bo w ten sposób właśnie udostępniasz swoją listę kontaktów, oczywiście uprzednio zgadzając się z jego regulaminem.

Ale są jeszcze inne metody. Istnieją serwisy, jak np. who-called.eu, w które tworzone są przez ich użytkowników. Wpisują oni tam numer telefonu, który do nich dzwonił, wraz z komentarzem, czy to może być próba oszustwa, kradzieży danych osobowych, czy po prostu telemarketerzy.

I ostatnie Twoje narzędzie to… Google. Wpisz nieznany numer w wyszukiwarkę i zobacz, jakie wyniki uzyskasz.

Blokowanie numeru telefonu

Ktoś notorycznie do Ciebie wydzwania? Nie czekaj na kolejne połączenie, tylko zablokuj jego numer. Jak to zrobić, musisz sprawdzić w instrukcji Twojego telefonu. Lub, po raz kolejny, skorzystaj z wyszukiwarki Google – z dużym prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że w ten sposób szybko znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie, nierzadko w formie prostego, instruktażowego filmiku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.