osoba która nie wie kto do dzwoni
Ciekawostki

Kto do mnie dzwonił? Odebrać czy najpierw sprawdzić numer telefonu?

Większości z nas nie raz przytrafiła się sytuacja, w której dzwonił do nas nieznany numer telefonu. Często wywołuje to w nas irytację i niepokój. W tym artykule dowiesz się, co robić w takie sytuacji i jak uniknąć telefonów od nieznanego numeru.

Lepiej odebrać czy sprawdzić numer telefonu?

Obce osoby mogą pozyskać nasz numer telefonu na wiele sposobów. Może zostać sprzedany różnym instytucjom przez sklepy lub serwisy informacyjne. Zdarzają się również kradzieże numerów telefonów. Telemarketerzy bądź ludzie podszywający się pod różne instytucje mogą wydzwaniać do nas wiele razy dziennie. Lepiej jest nie odbierać połączeń przychodzących z nieznanych numerów telefonów.

W momencie, kiedy nie znamy dzwoniącego numeru, a boimy się odebrać telefon, warto jest sprawdzić numer. W internecie możemy znaleźć wiele stron, na których da się łatwo zweryfikować, co to za numer telefonu, czytając komentarze innych użytkowników. Mechanizm bazuje na tym, że anonimowe osoby zgłaszają podejrzane numery, z których dzwonią m.in. telemarketerzy. Do najpopularniejszych baz tego typu można zaliczyć następujące strony:

  • nieznany-numer.pl
  • ktoto.info
  • infonumer.pl
  • czyjtonumer.net

Jednak jeśli dany numer nie jest polski, to będziemy musieli poszukać go przy użyciu zagranicznych stron. Na stronie pinbook.pl możemy znaleźć numery telefonów zarejestrowane w Wielkiej Brytanii lub USA. Dobrą opcją jest też po prostu wpisanie numeru telefonu w wyszukiwarkę Google. Jeżeli numer będzie zgłoszony na którejś ze stron jako “niebezpieczny”, powinniśmy łatwo znaleźć taką informację.

Czy za odebranie telefonu z nieznanego numeru mogą nam naliczyć pieniądze?

Na szczęście samo odebranie telefonu z obcego numeru nie spowoduje naliczenia żadnej opłaty. Dopiero kiedy sami wybierzemy do kogoś numer poniesiemy koszty, dlatego nie warto oddzwaniać na nieznane numery telefonu. Jest to szczególnie istotne kiedy numer, na jaki oddzwaniamy nie jest polski. W momencie, gdy zarejestrowany jest np. w kraju spoza Unii Europejskiej, to nawet minuta połączenia może nas kosztować kilkanaście złotych.

Jeśli jednak koniecznie chcemy oddzwonić, to warto najpierw upewnić się, z jakiego kraju przychodzi połączenie. Polskie numery po prefiksie +48 mają 9 cyfr. Jeżeli dany numer posiada ich większą liczbę, to pod żadnym pozorem nie powinniśmy na niego oddzwaniać.

Blokada uciążliwego numeru telefonu

Jeśli ktoś uporczywie dzwoni do nas z obcego numeru telefonu, dobrym rozwiązaniem jest jego zablokowanie. Na telefonach z systemem Android wystarczy wejść w listę połączeń, znaleźć nękający nas numer i zaznaczyć opcję „zablokuj”. W ten sposób uwolnimy się od nachalnego telemarketera.

Z kolei użytkownicy iPhone’ów mogą wyciszyć połączenia przychodzące z nieznanych numerów. Można też znaleźć konkretny numer i zaznaczyć opcję „blokuj tę osobę”. Oczywiście w obu przypadkach najlepiej wpierw dowiedzieć się, kto do nas dzwonił. Musimy więc i tak sprawdzić go na stronach z bazami numerów, a potem dopiero go zablokować bądź wyciszyć.

5 myśli w temacie “Kto do mnie dzwonił? Odebrać czy najpierw sprawdzić numer telefonu?”

  1. NIGDY nie odpieram nieznanych numerów, zawsze najpierw sprawdzam, jak się okazuje że to bot, spam lub fotowoltaika to od razu blokuję

    1. Robię dokładnie tak samo. Nie odbieram połączeń od nieznanych numerów i zawsze sprawdzam w sieci, kto mi głowę zawraca. Niestety w 99% przypadków nieodebrane połączenia to nachalni konsultanci, reklamy i zaproszenia na dziwne pokazy

  2. Ja już nie musze sprawdzać takie rzeczy, jak się ma telefon od Google to on automatycznie pobiera wizytówki telefonowe z internetu i ci się wyświetla na ekranie, tym sposobem nie muszę odbierać telefonu od operatora z kolejną umową xD

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.