Kraków to jedno z najpopularniejszych miast wybieranych przez turystów i nic w tym dziwnego. Oferuje bliskie spotkanie z historią, zarówno dalszą, jak i bliższą. Kraków to także kultura i liczne rozrywki, które mogą zadowolić najróżniejsze gusta i zainteresowania. Co jednak warto odwiedzić w Krakowie? Jakie są główne atrakcje byłej stolicy Polski?
- Atrakcje turystyczne Krakowa – co warto zobaczyć?
- Zamek Królewski na Wawelu
- Stare Miasto
- Kazimierz
- Kopiec Kościuszki
- Trasy turystyczne
Atrakcje turystyczne Krakowa – co warto zobaczyć?
Kraków jest niewątpliwie miastem, które obfituje w liczne atrakcje turystyczne. Nie ma sposoby, by wymienić je wszystkie, dlatego też warto skupić się na kilku podstawowych i najchętniej zwiedzanych miejscach. Można przy tym także wyzwolić w sobie żyłkę odkrywcy i samodzielnie wyruszyć na miasto w poszukiwaniu ciekawych i mniej znanych zakątków.
Zamek Królewski na Wawelu
Zamek Królewski na Wawelu to chyba obowiązkowy punkt do odwiedzenia przez każdego turystę, który odwiedza Kraków. Był to budynek obronno-rezydencyjny, który przez wieki stanowił główną siedzibę polskich władców. Znajdują się tam liczne sale wystawowe, można podziwiać dawną sztukę i architekturę, poznać historię Polski i polskich królów. Można obejrzeć Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Prywatne Komnaty Królewskie, Skarbiec koronny, Zbrojownię, a także przejść się po Ogrodach Królewskich.
Na Wawelu znajduje się także Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława, która była miejscem koronacji królów oraz ich pochówku.
Stare Miasto
Stare miasto, jak sama nazwa wskazuje, to najstarsza część Krakowa, która otoczona jest Plantami. W centrum znajduje się Rynek Główny wraz z Sukiennicami oraz Kościołem Mariackim. To jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów, gdzie można się przejść między pięknymi zabytkowymi kamienicami, a także odpocząć korzystając z licznych atrakcji na rynku.
Słynne miejsca starego miasta to Wierzynek (restauracja), Jama Michalika (kawiarnia artystyczna), Piwnica pod Baranami (kabaret), Pod Jaszczurami (klub studencki) czy ulica Franciszkańska 3, gdzie często odbywają się koncerty i imprezy kulturalne. Stare miasto od 1978 roku, wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Kazimierz
Podobnie jak Stare Miasto, tak i Kazimierz trafił na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i stanowi jedną z najstarszych części miasta. Kiedyś było to nawet osobna miejscowość, leżąca tuż pod Krakowem.
Choć przez wiele lat, dzielnica ta kojarzona była z ruderami i miejscem, gdzie lepiej się nie zapuszczać, od dłuższego czasu zaczęła ona odżywać, głównie dzięki licznie organizowanym tam imprezom kulturalnym, w tym Festiwalu Kultury Żydowskiej, a także licznie powstającym klubom, kawiarniom oraz restauracjom. Jednym z najstarszych zabytków tego miejsca jest stary cmentarz żydowski Remuh (jeden z najstarszych w Europie), a także liczne kościoły.
Kopiec Kościuszki
Jest to jeden z kopców krakowskich, który został poświęcony Tadeuszowi Kościuszce i znajduje się na Górze św. Bronisławy. Jest to muzeum i wystawa poświęcone temu bohaterowi narodowemu. To doskonałe miejsce dla osób zainteresowanych militarnymi aspektami historii Polski, bowiem można zwiedzić galerię figur woskowych, a także wystawy interaktywne związane z armią.
Trasy turystyczne
Oprócz standardowych zabytków i miejsc wartych odwiedzenia, Kraków ma wyznaczonych także kilkanaście tras turystycznych, które pozwalają na lepsze zapoznanie się zarówno z tymi bardziej, jak i mniej znanymi zabytkami. Najpopularniejsza jest Droga Królewska (Via Regia), prowadząca od Kleparza aż na Wawel. Oprócz niej jest jeszcze Szlak Twierdzy Kraków, Krakowski Szlak Techniki, Trasa Zabytków Podgórza, Szlak „Kopce Krakowa” czy Droga Skazańców. Większość z tych tras turystycznych powiązana jest z historią samego miasta.