Coraz częściej słyszy się o upadłości konsumenckiej. Co to takiego? Co można osiągnąć, ogłaszając upadłość konsumencką? Jak tego dokonać? Podpowiadamy, gdzie szukać pomocy w sprawie upadłości konsumenckiej. Wyjaśniamy, kto może z niej skorzystać.
- Gdzie szukać pomocy przy upadłości konsumenckiej?
- Jak ogłosić upadłość konsumencką?
- Wniosek o upadłość konsumencką
- Upadłość konsumencka – warunki
Gdzie szukać pomocy przy upadłości konsumenckiej?
Upadłość konsumencka umożliwia oddłużenie osoby, która stała się niewypłacalna. Dzięki niej możliwa jest redukcja lub umorzenie zobowiązań, których nie da się uregulować w terminie. Takie postępowanie upadłościowe skierowane jest do osób fizycznych, a więc nieprowadzących działalności gospodarczej.
W związku z tym, że upadłość konsumencka jest procedurą sądową, zdecydowanie lepiej jeszcze przed złożeniem wniosku, ale i podczas postępowania, skorzystać ze wsparcia prawnika. Przede wszystkim pomoże napisać wniosek. Zwłaszcza że trzeba sądowi dobrze uzasadnić swoje stanowisko. Wiele kancelarii adwokackich oferuje pomoc osobom, dla których upadłość konsumencka (namiary na eksperta z Katowic), jest jedynym wyjściem. Dzięki mecenasom łatwiej jest przejść całą procedurę i zakończyć ją sukcesem.
Jak ogłosić upadłość konsumencką?
Sprawę o upadłość konsumencką rozpoczyna się od złożenia wniosku w sądzie upadłościowym. Gdzie dokładnie? Warto sprawdzić w internecie, gdzie jest najbliższa instytucja. Upadłością konsumencką musi zająć się Wydział Gospodarczy ds. Upadłościowych i Naprawczych Sądu Rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania dłużnika. A jakie informacje powinien zawierać wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?
Wniosek o upadłość konsumencką
Jak napisać wniosek o upadłość konsumencką? Oczywiście zacząć trzeba od danych osobowych, takich jak imię i nazwisko, numer PESEL i NIP dłużnika, miejsce zamieszkania. Jeśli dłużnik pozostaje w związku małżeńskim, musi podać dane współmałżonka. Sytuacja jest na tyle trudna, że konieczne są też informacje na temat małżeńskiej wspólności ustawowej, w tym jeśli kiedykolwiek były jakieś notarialne umowy rozszerzające lub ograniczające wspólność, również trzeba o tym pamiętać.
Właśnie dlatego zdecydowanie lepiej jest nie prowadzić sprawy upadłościowej samodzielnie, a z prawnikiem. Sama kwestia pozostawania w związku małżeńskim jest już komplikacją, nie mówiąc o sytuacji, gdy wnioskodawca prowadził działalność gospodarczą.
Adwokat pomoże nie tylko wypełnić wniosek, ale i zgromadzić dokumenty, które należy dołączyć do wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
Upadłość konsumencka – warunki
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej możliwe jest, jeśli spełni się dwa wymogi. Przede wszystkim składając wniosek, należy posiadać status osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, czyli być konsumentem.
Drugi warunek jest mniej klarowny, gdyż sąd może wszcząć postępowanie upadłościowe tylko w sytuacji, gdy dłużnik jest niewypłacalny i sytuacja ta jest trwała. Zakłada się, że opóźnienie w spłacie zobowiązań musi trwać minimum 3 miesiące.
Upadłość konsumencka ma pomóc w spłacie długów poprzez zaspokojenie wierzycieli i umożliwić nowy start bez ryzyka wplątania się w spiralę zadłużenia.
Mam wrażenie, że wiele osób myśli, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest znacznie prostsze i że można brać sobie kredyty, nie spłacać ich, a potem ogłosić upadłość, dzięki której zostaną one umorzone i żyć dalej jakby nigdy nic. Takich artykułów tłumaczących, na czym to naprawdę polega, powinno być więcej.