kod python
Praca, Rozwój osobisty

Ile średnio zarabia programista Python? Od czego zależą zarobki Python Developera?

Praca programisty cieszy się w naszym kraju ogromnym szacunkiem i prestiżem. Wynika to m.in. z konieczności posiadania szerokiej wiedzy, jak i stosunkowo wysokich zarobków. Dzisiaj skupimy się na osobach, które zdecydowały o skierowaniu swojej ścieżki zawodowej, na język Python, czyli bardzo uniwersalne narzędzie o szerokim zastosowaniu. Jak zostać programistą jego języka? Czy to trudne? Na jakie zarobki można liczyć?

Jak zostać programistą Python?

Podjęcie pracy w zawodzie programisty Python wymaga szeregu specjalistycznych umiejętności oraz określonej wiedzy, która pozwoli na wykonywanie obowiązków na stanowisku. Przede wszystkim jest to znajomość języka Python – podstawowych pojęć związanych z nim, jak i rozumienie programowania obiektowego. Konieczna jest także znajomość modułów i rozszerzeń, jak i baz danych, bibliotek oraz frameworków. Sprawdzając ogłoszenia w serwisach z ofertami pracodawców, np. GoWork, zauważyć można, że do wykonywania pracy jako developer niekonieczne jest ukończenie studiów wyższych, jednak w niektórych przypadkach mogą one być dodatkowym atutem. Wiedzę związaną z Pythonem można zdobyć na kursach oprogramowania, które organizowane są stacjonarnie, jak i w sieci. Przydatne bywają także tzw. bootcampy, czyli krótkie, intensywne kursy. Do zdobywania informacji oraz dokształcania się wykorzystać można także blogi programistów, strony internetowe, jak i literaturę fachową.

Warto podkreślić, że aby móc podjąć pracę jako programista Python nie rzadko należy posiadać doświadczenie w tej dziedzinie lub ogólnie w branży IT, gdyż bardzo ważne są dodatkowe umiejętności. Rekruterzy poszukując Python Developerów, chętnej zwracają uwagę na CV potencjalnych pracowników, którzy znają także: język angielski minimum na poziomie B1, języki SQL oraz JavaScript, kody HTML i CSS mapowanie obiektowo-relacyjne (ORM) oraz testy jednostkowe. Narzędziem pracy programisty Python są serwis Githube oraz system GIT – ich znajomość również jest bardzo ważna podczas aplikowania na to stanowisko.

Wśród kompetencji miękkich pożądanych na stanowisku Python Developera wielu pracodawców wyróżnia: krytyczne myślenie, dbałość o szczegóły, otwartości, szybkie adaptowanie są do zmian, umiejętność pracy w zespole, samodzielność, odpowiedzialność, zaangażowanie, analityczne myślenie.

Ile zarabia programista Python?

Z przeprowadzonych ankiet wynika, że Python Developer w Polsce zarabia około 11.500 zł brutto. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to obiektywna stawka, ponieważ inny dochód osiąga junior, a inny senior. Jak wyglądają średnie dla każdego z poziomu zatrudnienia? Młodszy specjalista może liczyć na wypłatę około 5.500 zł brutto, specjalista – około 8.820 zł brutto, a starszy specjalista około 12.150 zł brutto.

Warto jednak podkreślić, że zarobki na różnych poziomach tego samego stanowiska nie są stałe, mogą być większe lub mniejsze – zależą one od wielu innych czynników. Pierwszym z bardzo ważnych aspektów, które różnicują wynagrodzenie programistów Python, jest rodzaj umowy, na podstawie której zatrudniany jest informatyk: B2B, umowa o pracę, zlecenie, o dzieło. Zazwyczaj finansowo najbardziej opłaca się umowa o dzieło, a najmniej o pracę, jednak nie są to znaczące różnice w zarobkach. Istotne są również staż pracy, jak i zakres obowiązków oraz wykształcenie. Ponadto podczas ustalania wynagrodzenia dla Python Developera pod uwagę brane są także lokalizacja oraz wielkość firmy i branża, w której działa – najbardziej opłacalne są finanse oraz ubezpieczenia.

Oprócz wynagrodzenia programiści Python bardzo często otrzymują szereg pozapłacowych benefitów:

  • możliwość pracy zdalnej,
  • elastyczny czas pracy,
  • karnety na zajęcia sportowe lub dofinansowanie ich,
  • dofinansowanie nauki języków obcych,
  • prywatna opieka medyczna,
  • ubezpieczenie na życie.

Jakie obowiązki ma programista Python?

Zastanawiając się nad karierą programisty Python, warto pamiętać, że satysfakcjonujące zarobki w tym zawodzie związane są nie tylko z wysokimi wymaganiami, które należy spełnić, jak i zróżnicowanymi, czasami dość skomplikowanymi obowiązkami. Przede wszystkim jest to kodowanie, czyli tworzenie front-endu (elementów, do których użytkownik będzie mieć dostęp) oraz back-endu (kodów zapisanych na serwerze, które nie są dostępne dla użytkownika). Język ten można wykorzystać do tworzenia: aplikacji, gier, stron internetowych, serwisów społecznościowych, a także programowania urządzeń AGD. Dodatkowo do obowiązków Python Developera należą tworzenie dokumentacji technicznej, jak i planowanie funkcjonalności powstającego produktu cyfrowego. W zakres obowiązków programisty wchodzić może także sprawdzanie jakości, jak i optymalizacja zgodnie z ustalonymi procedurami oraz normami. W wielu firmach programiści mają także za zadanie automatyzację oraz wprowadzanie udoskonaleń funkcjonujących w firmie rozwiązań informatycznych. Programiści Python na wszystkich stopniach stanowisk bardzo często koordynują i zarządzają pracą podległych im pracowników oraz biorą czynny udział w procesie rekrutacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *