kod python
Praca, Rozwój osobisty

Ile średnio zarabia programista Python? Od czego zależą zarobki Python Developera?

Praca programisty cieszy się w naszym kraju ogromnym szacunkiem i prestiżem. Wynika to m.in. z konieczności posiadania szerokiej wiedzy, jak i stosunkowo wysokich zarobków. Dzisiaj skupimy się na osobach, które zdecydowały o skierowaniu swojej ścieżki zawodowej na język Python, czyli bardzo uniwersalne narzędzie o szerokim zastosowaniu. Jak zostać programistą jego języka? Czy to trudne? Na jakie zarobki można liczyć?

Jak zostać programistą Python?

Podjęcie pracy w zawodzie programisty Python wymaga szeregu specjalistycznych umiejętności oraz określonej wiedzy, która pozwoli na wykonywanie obowiązków na stanowisku. Przede wszystkim jest to znajomość języka Python – podstawowych pojęć związanych z nim, jak i rozumienie programowania obiektowego. Konieczna jest także znajomość modułów i rozszerzeń, jak i baz danych, bibliotek oraz frameworków. Sprawdzając ogłoszenia w serwisach z ofertami pracodawców, np. GoWork, zauważyć można, że do wykonywania pracy jako developer niekonieczne jest ukończenie studiów wyższych, jednak w niektórych przypadkach mogą one być dodatkowym atutem. Wiedzę związaną z Pythonem można zdobyć na kursach oprogramowania, które organizowane są stacjonarnie, jak i w sieci. Przydatne bywają także tzw. bootcampy, czyli krótkie, intensywne kursy. Do zdobywania informacji oraz dokształcania się wykorzystać można także blogi programistów, strony internetowe, jak i literaturę fachową.

Warto podkreślić, że aby móc podjąć pracę jako programista Python nie rzadko należy posiadać doświadczenie w tej dziedzinie lub ogólnie w branży IT, gdyż bardzo ważne są dodatkowe umiejętności. Rekruterzy poszukując Python Developerów, chętnej zwracają uwagę na CV potencjalnych pracowników, którzy znają także: język angielski minimum na poziomie B1, języki SQL oraz JavaScript, kody HTML i CSS mapowanie obiektowo-relacyjne (ORM) oraz testy jednostkowe. Narzędziem pracy programisty Python są serwis Githube oraz system GIT – ich znajomość również jest bardzo ważna podczas aplikowania na to stanowisko.

Wśród kompetencji miękkich pożądanych na stanowisku Python Developera wielu pracodawców wyróżnia: krytyczne myślenie, dbałość o szczegóły, otwartości, szybkie adaptowanie są do zmian, umiejętność pracy w zespole, samodzielność, odpowiedzialność, zaangażowanie, analityczne myślenie.

Ile zarabia programista Python?

Z przeprowadzonych ankiet wynika, że Python Developer w Polsce zarabia około 11.500 zł brutto. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to obiektywna stawka, ponieważ inny dochód osiąga junior, a inny senior. Jak wyglądają średnie dla każdego z poziomu zatrudnienia? Młodszy specjalista może liczyć na wypłatę około 5.500 zł brutto, specjalista – około 8.820 zł brutto, a starszy specjalista około 12.150 zł brutto.

Warto jednak podkreślić, że zarobki na różnych poziomach tego samego stanowiska nie są stałe, mogą być większe lub mniejsze – zależą one od wielu innych czynników. Pierwszym z bardzo ważnych aspektów, które różnicują wynagrodzenie programistów Python, jest rodzaj umowy, na podstawie której zatrudniany jest informatyk: B2B, umowa o pracę, zlecenie, o dzieło. Zazwyczaj finansowo najbardziej opłaca się umowa o dzieło, a najmniej o pracę, jednak nie są to znaczące różnice w zarobkach. Istotne są również staż pracy, jak i zakres obowiązków oraz wykształcenie. Ponadto podczas ustalania wynagrodzenia dla Python Developera pod uwagę brane są także lokalizacja oraz wielkość firmy i branża, w której działa – najbardziej opłacalne są finanse oraz ubezpieczenia.

Oprócz wynagrodzenia programiści Python bardzo często otrzymują szereg pozapłacowych benefitów:

  • możliwość pracy zdalnej,
  • elastyczny czas pracy,
  • karnety na zajęcia sportowe lub dofinansowanie ich,
  • dofinansowanie nauki języków obcych,
  • prywatna opieka medyczna,
  • ubezpieczenie na życie.

Jakie obowiązki ma programista Python?

Zastanawiając się nad karierą programisty Python, warto pamiętać, że satysfakcjonujące zarobki w tym zawodzie związane są nie tylko z wysokimi wymaganiami, które należy spełnić, jak i zróżnicowanymi, czasami dość skomplikowanymi obowiązkami. Przede wszystkim jest to kodowanie, czyli tworzenie front-endu (elementów, do których użytkownik będzie mieć dostęp) oraz back-endu (kodów zapisanych na serwerze, które nie są dostępne dla użytkownika). Język ten można wykorzystać do tworzenia: aplikacji, gier, stron internetowych, serwisów społecznościowych, a także programowania urządzeń AGD. Dodatkowo do obowiązków Python Developera należą tworzenie dokumentacji technicznej, jak i planowanie funkcjonalności powstającego produktu cyfrowego. W zakres obowiązków programisty wchodzić może także sprawdzanie jakości, jak i optymalizacja zgodnie z ustalonymi procedurami oraz normami. W wielu firmach programiści mają także za zadanie automatyzację oraz wprowadzanie udoskonaleń funkcjonujących w firmie rozwiązań informatycznych. Programiści Python na wszystkich stopniach stanowisk bardzo często koordynują i zarządzają pracą podległych im pracowników oraz biorą czynny udział w procesie rekrutacji.

4 myśli w temacie “Ile średnio zarabia programista Python? Od czego zależą zarobki Python Developera?”

  1. hmm… bardzo ciekawe, byłam przekonana, że informatycy jednak zarabiają więcej… tyle roboty i obowiązków za takie marne pieniądze… odradzę wnukowi taką pracę, teraz zaczął studia informatyczne, ale będzie się marnować…

  2. Jest to dosyć wymagający zawód (zwłaszcza jak na dzisiejsze czasy). Praca programisty musi być dobrze płatna, ponieważ dzięki takim osobom, mamy różne aplikacje itp, które ułatwiają nam w życiu.

  3. Moim zdaniem takie osoby powinny dostać jeszcze wyższe wynagrodzenie, ponieważ to dzięki nim mamy różnego rodzaju systemy operacyjne itp. wielki szacun dla nich.

  4. Był boom na informatyków, teraz jest ich aż za dużo. Stąd coraz niższe wypłaty dla ludzi z branży IT. :/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.