CV, czyli życiorys, to pierwszy krok, który należy wykonać, chcąc znaleźć pracę. Musi być ono przemyślane, ale i atrakcyjne wizualnie, aby wyróżniało się spośród tysięcy innych takich dokumentów. Należy też zawrzeć w nim informacje o naszym dotychczasowym doświadczeniu. Jak więc napisać CV?
Jakie są rodzaje CV?
Chcąc przygotować CV, należy wiedzieć, jakie są jego rodzaje. Najpopularniejszy jest życiorys chronologiczny. Przedstawione są w nim informacje odnośnie wykształcenia i doświadczenia zawodowego. Ponadto umieszcza się również dane o najważniejszych umiejętnościach i zainteresowaniach. Kolejnym rodzajem jest życiorys funkcjonalny. W nim priorytetem jest ukazanie kwalifikacji zawodowych i umiejętności. Następnie pojawiają się informacje dotyczące wykształcenia i doświadczenia zawodowego. Jest jeszcze Europass CV. Został on wprowadzony przez Komisję Europejską jako wzór i jest stosowany podczas poszukiwań pracy za granicą.
Dane osobowe w CV
W CV należy wpisać przede wszystkim dane osobowe jak imię i nazwisko, telefon oraz adres e-mail. Nasza poczta powinna zawierać imię i nazwisko lub inicjały. Dzięki temu będziemy prezentować się bardziej profesjonalnie. A czy do CV trzeba dodać zdjęcie? Najczęściej dodaje się fotografię do tego dokumentu. Warto jednak zadbać, aby nie była ona przypadkowa, może to być np. zdjęcie z dowodu osobistego. Nie ma jednak obowiązku umieszczania w CV fotografii. Zwolennicy takich „życiorysów” wskazują, że dzięki temu można uniknąć dyskryminacji ze względu na wygląd, brane pod uwagę są jedynie kompetencje oraz doświadczenie.
Wykształcenie w CV – co trzeba wpisać?
Przede wszystkim warto pamiętać, aby w przypadku wykształcenia zachować odwróconą chronologię. Należy zacząć od szkoły, która została ukończona najpóźniej. Dobrze wiedzieć, że umieszczanie szkół średnich w CV nie jest konieczne, pod warunkiem, że nie ma to związku ze stanowiskiem, na jakie aplikujemy. Wystarczy więc dodać informacje odnośnie szkół wyższych, studiów podyplomowych itp.
Doświadczenie zawodowe – jak opisać?
Doświadczenie zawodowe to kategoria w CV, na której głównie skupiają się rekruterzy. Jeśli staramy się o pierwszą pracę, warto wypisać odbyte staże i praktyki. Jeśli jednak już pracowaliśmy i to w wielu miejscach, powinniśmy umieścić je w CV. Możemy ewentualnie skupić się na doświadczeniu, które ma znaczenie w przypadku aplikacji na dane stanowisko pracy. Tutaj również obowiązuje odwrócona chronologia, czyli zaczynamy od opisania ostatniego doświadczenia zawodowego. Trzeba przy tym podać dokładne daty rozpoczęcia i zakończenia pracy, nazwy firm, stanowiska i ich krótki opis zawierający obowiązki itp.
Umiejętności i zainteresowania w życiorysie
Umiejętności i zainteresowania należy przedstawić precyzyjnie. Dotyczy to szczególnie znajomości języków obcych. Trzeba podać, w jakim stopniu opanowaliśmy język, czy możemy tę umiejętność potwierdzić certyfikatem itp. Jeśli natomiast wpisujemy, że umiejętnie korzystamy z komputera, niezbędne jest wymienienie, z jakimi programami nie mamy problemów. To samo dotyczy zainteresowań. Lepiej pisać konkretnie i zgodnie z prawdą. Może się okazać, że rekruter również będzie podzielał nasze hobby i szybko zweryfikuje, czy nie podkoloryzowaliśmy naszego CV.