Coroczny obowiązek rozliczenia się z Urzędem Skarbowym poprzez złożenie stosownej deklaracji PIT to czas spędzony w biurach rachunkowych nad poprawnym rozliczeniem należnego podatku. To również czas refleksji i zastanowienia komu przeznaczyć 1% swojego podatku. Większość osób kojarzy beneficjentów jako wielkie fundacje i stowarzyszenia, które potem przeznaczają podarowane sumy na swoje prywatne sprawy. To duży błąd. Beneficjentem może zostać każda osoba wymagająca pomocy i wsparcia. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak wybrać beneficjenta 1% podatku.
Kto może być beneficjentem 1 procenta podatku?
Jak wspomniano powyżej, swój 1% podatku można przekazać dowolnej osobie, która potrzebuje finansowego wsparcia. Są to m.in. dorośli lub dzieci przewlekle chorzy, lub niepełnosprawni, którzy wymagają kosztownej rehabilitacji bądź leczenia. Środki z tego tytułu trafiają przeważnie do fundacji i stowarzyszeń działających na rzecz najbardziej potrzebujących. Swój 1 procent podatku możesz przekazać np. na pomoc dzieciom (Dom Aniołów Stróżów czyli anioly24.pl), cierpiącym z powodu niedożywienia, pochodzących z marginesu społecznego i dotkniętych przez los. Oddając część swojego podatku, możesz im zagwarantować lepszy start w życiu, zapewnić dostęp do edukacji, pomoc psychologiczną oraz dać im poczucie godności. Oczywiście to nie jedyni pokrzywdzeni przez los. Jeśli nie jest ci obojętny los zwierząt, przepełnionych schronisk i widok porzuconych psów, możesz wesprzeć organizacje wspierające schroniska dla zwierząt. Środki te przeznaczane są na renowację boksów, leki i opiekę weterynaryjną. Wydaje się, że 1% podatku to niewiele i w pojedynczym przypadku rzeczywiście, taka kwota nie robi wrażenia. Jednak coraz więcej ludzi przekonuje się do takiej formy pomocy, więc jeśli zliczyć kilkanaście a nawet kilkadziesiąt milionów Polaków oddających swój 1% podatku na szczytne cele, to robi się z tego całkiem pokaźna kwota, która może komuś pomóc, a nawet uratować życie.
1 procent podatku – jak wybrać beneficjenta?
O potrzebujących i wymagających finansowego wsparcia można by pisać bez końca. Tak wielu ich jest. Stąd problematyczną kwestią jest wybór samego beneficjenta. Pomóc w tym może rządowa baza OPP (Organizacja Pożytku Publicznego) gdzie znajduje się wykaz wszystkich legalnie działających w Polsce fundacji i stowarzyszeń. Jest on aktualizowany co miesiąc, dlatego przed wpisaniem konkretnej organizacji do deklaracji przejrzyj ten wykaz i sprawdź, czy fundacja, której chcesz przekazać swoje środki, nadal istnieje. W ten sposób upewnisz się, że trafią we właściwe ręce. Jeśli masz wątpliwości, sprawdź, co piszą o niej w internecie, jak długo działa, ilu ludziom pomogła, co jeszcze robi, aby pozyskać środki dla potrzebujących itp. Ty sam musisz odpowiedzieć przed sobą na pytanie, komu chcesz pomóc? Czyj los jest dla ciebie ważny? Jakiej grupie społecznej chciałbyś przynieść ulgę? Nie sugeruj się wskazówkami internetowymi, tylko kieruj się swoim sercem. Ważne, że chcesz pomagać, a to czy będzie to pomoc dla chorego dziecka sąsiadów, czy fundacji ratującej zwierzęta to już zależy od ciebie. Przed przekazaniem 1% podatku sprawdź sprawozdanie finansowe danej organizacji, gdyż z niego można się dowiedzieć, na co przeznaczane są zebrane środki. Tego typu sprawozdania dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zatem można być więcej niż pewnym co do ich prawdziwości.
Jak co roku nie wiem, na kogo oddać mój jeden procent podatku…. Zawsze mam problem ze znalezieniem beneficjenta…