Ciążą
Zdrowie

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Rodzaje testów ciążowych

Test ciążowy to skuteczny sposób na dowiedzenie się, czy jesteś w ciąży. To dla wielu kobiet stresujący moment, dla innych z kolei moment pełen oczekiwania i nadziei. Po jakim czasie najlepiej zrobić test ciążowy? I jakie są własciwie rodzaje testów ciążowych?

Kiedy zrobić test ciążowy?

O testach ciążowych kobiety bardzo często myślą już pierwszego dnia po stosunku. Jeśli podczas nocy z partnerem nie zabezpieczyliście się odpowiednio, możesz podejrzewać ciążę. Czasem zdarza się również, że kobieta po prostu czuje, że doszło do zapłodnienia i chce to jak najszybciej potwierdzić. Jednak aby test ciążowy był skuteczny i wiarygodny, należy zrobić go, zależnie od typu,  minimalnie tydzień po stosunku. To wtedy badany przez większość testów poziom HCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej w moczu jest wykrywalny. HCG o hormon, który wytwarza zapłodniona komórka jajowa, jeśli zagnieździ się w macicy. Dzieje się to najczęściej od 6 do 8 dnia po owulacji. Najlepiej jest zrobić test tydzień przed oczekiwaną miesiączką, jednak jak wiemy – nie zawsze uda się zbiec terminem testu z planowanym okresem.

Rodzaje tekstów ciążowych

Testy ciążowe dzielą się na kilka typów względem wykonania. Każdy z nich jest prosty, a dowiedzenie się o potencjalnej ciąży jest zazwyczaj kwestią chwili. Testy możemy więc podzielić na:

  • Laboratoryjny test z krwi – pozwala na wykrycie ciąży już tydzień po zapłodnieniu, i polega mierzeniu poziomu zawartości HCG we krwi. Jest to test bardzo dokładny, który dodatkowo pozwala ustalić dokładny wiek ciąży;
  • Laboratoryjny test z moczu – to również bardzo czuły test, który pozwala wykryć ciążę, podobnie jak w przypadku testu krwi, już tydzień po zapłodnieniu. Jest robiony w warunkach laboratoryjnych;
  • Domowe testy ciążowe – najbardziej popularne. Taki test możesz kupić w aptece bądź drogerii. Domowe testy ciążowe dzielą się na płytkowe (posiadające specjalną płytkę, na którą pipetą nanosi się kilka kropli moczu), strumieniowe (chyba najbardziej popularne – aby sprawdzić ciążę należy przytrzymać test w strumieniu moczu) oraz paskowe (pasek zanurza się pojemniczku z moczem).

Czy testy ciążowe są skuteczne?

Większość testów ciążowych niezależnie od tego, czy są to testy domowe, czy laboratoryjne, ma od 99 do, jak piszą producenci, nawet 100 procent skuteczności. Należy jednak pamiętać, że domowe testy ciążowe trzeba wykonać w odpowiednich warunkach – mocz powinien być w miarę możliwości oddany rano, na czczo, nie należy również wykonywać testu zbyt wcześnie. Tak zrobiony test może pokazać zafałszowany wynik. Niezależnie od wyniku testu, po kilku dniach warto zrobić go ponownie, zwłaszcza, zwłaszcza jeśli wynik pierwszego testu jest negatywny, a Ty nadal nie masz okresu.
Pamiętaj też, że stuprocentową pewność o ciąży nabędziesz dopiero podczas wizyty u ginekologa – to on może potwierdzić, czy naprawdę jesteś w ciąży, czy Twój test pomyłkowo wskazał zły wynik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.