Nadciśnienie tętnicze, można leczyć stosownymi lekami, jednak należałoby to traktować jako ostateczność. Wystarczy wprowadzić kilka zmian, które pozwolą w naturalny sposób obniżyć ciśnienie krwi. Kiedy wejdą w nawyk, wówczas skuteczniej można zapobiegać takim chorobom jak miażdżyca, udar mózgu, zawał czy problemy z nerkami, które są wynikiem nieleczonego nadciśnienia. Jak leczyć nadciśnienie bez konieczności sięgania po leki? Tego dowiesz się, czytając poniższy artykuł.
- Zwiększ aktywność fizyczną
- Ogranicz używki
- Walcz ze stresem
- Zadbaj o potas w diecie
- Odstaw słodycze i węglowodany
- Zrzuć wagę
1. Zwiększ aktywność fizyczną
Regularny wysiłek fizyczny pozwala sercu prawidłowo pompować krew i obniżyć ciśnienie tętnicze. Nie musi być to wytężony i wyczerpujący trening. Wystarczy 30 minut dziennie. Mogą być to indywidualne ćwiczenia lub nawet zwykły spacer. Im częściej ćwiczymy, tym bardziej obniżamy ciśnienie krwi. Zostało to nawet udowodnione naukowo. Oczywiście, wszystko w granicach rozsądku.
2. Ogranicz używki
Osoby zmagające się z problemami z ciśnieniem, powinny ograniczać albo w ogóle zrezygnować z używek takich jak alkohol, kawa oraz papierosy. Nawet najmniejsza dawka alkoholu może zwiększyć ciśnienie tętnicze, podobnie jak kawa. Udowodniono, że po wypiciu filiżanki kawy, zauważa się natychmiastowy wzrost ciśnienia krwi. Jest on krótkotrwały, ale jednak. W przypadku problemów z nadciśnieniem należy całkowicie zrezygnować z palenia papierosów i unikać dymu papierosowego. Osoby zmagające się z nadciśnieniem, powinny całkowicie unikać zadymionych miejsc.
3. Walcz ze stresem
Stres jest kluczowym czynnikiem, wpływającym na wzrost ciśnienia krwi. Kiedy człowiek jest zestresowany, wówczas zwężają się naczynia krwionośne, a tętno znacznie wzrasta. Stres dodatkowo powoduje chęć sięgnięcia po używki, które tylko pozornie mają przynieść ulgę. Najczęściej są to papierosy lub alkohol. Również spożywanie niezdrowej żywności ma negatywny wpływ na ciśnienie krwi. Aby zminimalizować stres, posłuchaj ulubionej muzyki, ponieważ relaksujące dźwięki są niezwykle pomocne w obniżaniu ciśnienia tętniczego.
4. Zadbaj o potas w diecie
Potas jest jednym z głównych składników pożywienia, który pomaga w pozbyciu się sodu oraz zmniejsza naczynia krwionośne. Dlatego warto do codziennego jadłospisu wprowadzić takie produkty jak pomidory, ziemniaki lub bataty, warzywa liściaste, banany, awokado, melony, pomarańcze, fasola, orzechy, jogurty naturalne, morele. Warto również częściej jeść ryby jak tuńczyk oraz łosoś. Regularne spożywanie tych produktów, pozwoli w znacznym stopniu unormować ciśnienie we krwi.
5. Odstaw słodycze i węglowodany
Nadmiar cukru w organizmie ma bezpośredni wpływ na wzrost ciśnienia. Bardzo szkodliwe są wszelkie rafinowane węglowodany, występujące w białej mące, której używa się do różnorodnych wypieków. Przekształcają się one w cukier i przedostają do krwiobiegu. Również spożywanie słodkich, gazowanych i w najgorszym razie, energetycznych napojów, prowadzą do szybkiego i znacznego skoku ciśnienia.
6. Zrzuć wagę
Nawet utrata pięcioprocentowej masy ciała, pozwala obniżyć ciśnienie krwi. Jeśli dołączyć do tego jeszcze ćwiczenia fizyczne, to efekt będzie więcej niż zadowalający. Dzięki zrzuceniu kilku kilogramów nadwagi, naczynia krwionośne łatwiej się rozprężają i kurczą, co w znacznym stopniu ułatwia sercu pompowanie krwi.
Jak widać, nie potrzeba wiele, aby zmniejszyć ciśnienie krwi i tym samym, ograniczyć ryzyko zachorowania na choroby będące skutkiem podwyższonego ciśnienia. Wystarczy tylko kilka, wręcz kosmetycznych zmian, aby skutecznie zadbać o własne zdrowie bez konieczności faszerowania się lekami.