Jeszcze do niedawna składanie zeznań podatkowych było dla wielu osób stresującym obowiązkiem. Dziś system został uproszczony do tego stopnia, że niektórzy nie muszą praktycznie nic robić. W 2019 roku Ministerstwo Finansów uruchomiło serwis Twój e-PIT, który ułatwił składanie zeznań podatkowych. Do kiedy trzeba więc rozliczyć PIT za 2019 rok? O czym powinien wiedzieć każdy podatnik?
1. Terminy rozliczeń PIT 2019
Chcąc rozliczyć się za rok 2019, należy pamiętać o przestrzeganiu terminów. Podatnicy od 17.02.2020 roku będą mogli zalogować się na konto serwisu Twój e-PIT i sprawdzić, jak wygląda przygotowana dla nich deklaracja PIT-37 lub PIT-38.
Między 17.02.2020 roku a 30.04.2020 roku możliwa będzie modyfikacja, odrzucenie lub akceptacja deklaracji sporządzonej przez Ministerstwo Finansów. Oznacza to, że w tym czasie można do tego dokumentu dodać ulgi, które nam przysługują i dopiero zatwierdzić deklarację.
Osoby, które nie korzystają z usługi Twój e-PIT, mogą złożyć deklarację w formie elektronicznej lub drukowanej od 1.01.2020 roku do 30.04.2020 roku. Ci, którzy nie dopilnują tego terminu i spóźnią się chociażby o 1 dzień, muszą liczyć się z karami skarbowymi.
2. Im szybciej się rozliczysz, tym szybciej otrzymasz zwrot
Podatnikom, którym należy się zwrot, powinno zależeć na czasie. Im szybciej złoży się deklarację podatkową, tym szybciej otrzyma się należne pieniądze. Jeśli decydujemy się na składanie PIT-u w sposób tradycyjny, wówczas zwrot dostaniemy w terminie do 3 miesięcy od dnia dostarczenia dokumentów do urzędu. Jeśli natomiast rozliczamy się online, wówczas maksymalne oczekiwanie skraca się do 45 dni od złożenia deklaracji.
3. Wybierz zwrot na konto
Podatnicy mogą w deklaracji zaznaczyć, czy chcą, by zwrot przekazany został na konto bankowe, czy może wolą przekaz tradycyjny, czyli drogą pocztową. Szybsza, ale i bardziej opłacalna jest pierwsza opcja. Zwrot na konto nie jest obciążony żadnymi dodatkowymi kosztami, a w przypadku przekazu tak niestety jest. Do zwrotu dolicza się 1% wartości kwoty + 5,20 zł.
4. Pamiętaj o przekazaniu 1%
Podatnicy mogą przekazać 1% podatku dochodowego osób fizycznych na rzecz organizacji pożytku publicznego. Nie jest to ani darowizna, ani ulga. 1% to pieniądze należne państwu, można je jednak przekazać organizacjom czy fundacjom, które mają status OPP. Trzeba jednak pamiętać, by uzupełnić przeznaczone do tego pola w deklaracji. Trzeba bowiem wskazać nazwę organizacji oraz konto, na jakie ma być przekazany ten 1%.
5. Sprawdzaj nowe ulgi
Przepisy podatkowe się zmieniają i warto sprawdzać, czy w danym roku nie wchodzą nowe ulgi. W 2020 roku dostępna będzie ulga na działalność badawczo-rozwojową. Przysługuje ona przedsiębiorcom, którzy ponieśli koszty kwalifikowane, np. na ekspertyzy, opinie, zakup surowców, niezbędnych urządzeń badawczych itp. i prowadzą oni działalność, która obejmuje między innymi badania naukowe.