Warszawski Urząd Państwowy
Ciekawostki

Ile lat ma premier Morawiecki, gdzie mieszka premier, jakie doświadczenie zawodowe ma premier?

Mateusza Morawieckiego nikomu nie trzeba przedstawiać. Prezes Kancelarii Rady Ministrów od roku 2017, który stanowisko objął po ustępującej z tego urzędu Beacie Szydło, posłanki Prawa i Sprawiedliwości. Wszyscy kojarzymy go głównie z oficjalnych wystąpień w Sejmie lub na konferencjach prasowych, ale czy wiemy, ile ma lat, czy ma rodzinę lub jakie skończył szkoły? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Ile lat ma premier Morawiecki?

Urodzony 20 czerwca 1968 roku we Wrocławiu gdzie spędził całe swoje dzieciństwo. Jest synem polityka – opozycjonisty i fizyka Kornela Morawieckiego (+ 78 l.) oraz chemiczki Jadwigi. Wychowywał się wraz z trzema siostrami: Marią, Anną oraz Martą. Rodzeństwo miało również siostrę Magdalenę, jednak zmarła ona mając zaledwie pięć miesięcy. W latach dziewięćdziesiątych ożenił się z Iwoną i jest ojcem czworga dzieci.

Gdzie mieszka premier?

To pytanie zaczęło się pojawiać od kiedy premier Mateusz Morawiecki uznany został za najzamożniejszego Prezesa Kancelarii Rady Ministrów w historii. Posiada 2,5 mln złotych oszczędności oraz akcje w banku na blisko 5 mln złotych. Nikogo zatem nie zdziwi fakt, że ma również kilka posiadłości. Jak wynika z oświadczenia majątkowego, należy do niego dom o powierzchni 150 m2 położony na działce o 0,46 hektarów z zabudowaniami gospodarczymi i letniskowymi. Druga posiadłość liczy 100 m2 i znajduje się na działce wielkości 3100 m2. Dodatkowo premier posiada mieszkanie o powierzchni 72 m2, którego wartość rynkowa wyceniana jest na kwotę 540 tysięcy złotych. Mateusz Morawiecki jest ponadto współwłaścicielem domu w zabudowie szeregowej liczącej 180 m2 położony na działce o powierzchni 400 m2. Wraz z rodziną mieszka w 300- metrowej willi na jednym z warszawskich osiedli. Posiada ona cztery kondygnacje oraz 400 – metrowy ogród, a całość urządzona jest według najwyższych standardów.

Jakie doświadczenie zawodowe ma premier?

Przyszły premier Polski ukończył studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym na Uniwersytecie Wrocławskim, podczas których działał jako uczestnik strajków okupacyjnych. Następnie ukończył studia na:

  • Politechnice Wrocławskiej,
  • Central Connecticut State University,
  • Uniwersytecie Hamburskim,
  • Northwestern University,
  • Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu.

Liczne uczelnie pozwoliły mu na objęcie najwyższych stanowisk w strukturach bankowych i resorcie finansów. Karierę zawodową rozpoczął w 1992 roku w spółce Cogito. W latach 1993 – 1996 pracował we wrocławskiej firmie Enter Marketing – Publishing. W tym czasie odbył na zlecenie ówczesnego wojewody szkolenie w ramach programu edukacyjnego i restrukturyzacyjnego państwowych gospodarstw rolnych. W 1995 roku odbył staż w Deutsche Bundesbank, natomiast w latach 1996 – 1997 prowadził prace badawcze przy Uniwersytecie we Frankfurcie. W roku 1998 został mianowany na stanowisko Zastępcy Dyrektora Departamentu Negocjacji Akcesyjnych w Komitecie Integracji Europejskiej oraz stał się członkiem grupy negocjującej przystąpienie Polski do Unii Europejskiej w zakresie bankowości i finansów. W latach 1998 – 2001 pracował jako doradca Prezesa Zarządu, by następnie stać się Członkiem Zarządu a później Dyrektorem Banku Zachodniego. W maju 2007 roku został powołany na stanowisko Prezesa Zarządu.

Od 1998 roku zasiadał w sejmiku dolnośląskim. W roku 2010 został powołany do Rady Gospodarczej przy urzędzie Donalda Tuska, gdzie pełnił funkcję doradcy. W 2015 roku zrezygnował całkowicie z funkcji prezesa Banku Zachodniego WBK, by całkowicie oddać się polskiej polityce. Pełnił funkcję Ministra Rozwoju w rządzie Beaty Szydło, a rok później wstąpił do Prawa i Sprawiedliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.