branża logistyczna
Finanse, Praca

Pomysły na własny biznes w branży logistycznej

Transport, spedycja i logistyka to kusząca wizja własnego biznesu, wymaga jednak sporego doświadczenia oraz odpowiedniej wiedzy. Branża TSL przeżywa w Polsce prawdziwy renesans. Rozwój gospodarki, popyt na usługi tego rodzaju generują powstawanie nowych firm zarówno w wielkich aglomeracjach, jak i w mniejszych miejscowościach. Poniżej kilka pomysłów na własny biznes w branży logistycznej.

Jak założyć firmę transportową?

W obecnej rzeczywistości transport stanowi rozległą i dynamicznie rozwijającą się gałąź przemysłu. Jeżeli marzysz o porzuceniu etatu i planujesz założyć własną firmę transportową, musisz wiedzieć, że to działalność o określonej specyfice.

Wiedza teoretyczna to zbyt mało, aby przebić się na konkurencyjnym rynku, do prowadzenia własnej firmy nie wystarczą jedynie studia. Oprócz doświadczenia w tej branży potrzebne będą Ci rzetelność, otwartość na ludzi, umiejętność podejmowanie szybkich decyzji w kryzysowych sytuacjach oraz wysoka odporność na stres. Do założenia własnej firmy w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy niezbędnym jest spełnienie wielu warunków. O tym jak założyć firmę transportową radzi w internecie ABCporady.pl, gdzie znajdziesz szczegółowy wykaz konkretnych procedur.

Chcąc rozpocząć taką działalność wymagane będą od Ciebie stosowne licencje oraz pozwolenia, m.in. Certyfikat Kompetencji Zawodowych, Licencja na wykonywanie transportu drogowego. Istotne znaczenie ma Twoja historia w przedmiocie karalności. Przyszły przedsiębiorca nie może być uprzednio skazany prawomocnym wyrokiem m.in. za przestępstwo karne skarbowe, umyślne przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, mieniu lub wiarygodności dokumentów. Niezbędna jest również udokumentowana sytuacja finansowa na poziomie co najmniej 50 000 euro.

Usługi kurierskie – dlaczego warto?

Coraz większy udział świata wirtualnego w codziennej rzeczywistości, wzrost internetowej sprzedaży sprzyjają rozwojowi firm kurierskich. Utrzymujący się trend zakupów online sprawia, że to coraz bardziej opłacalny biznes.

Jeśli rozważasz założenie firmy kurierskiej, sprawdź lokalny rynek w tym zakresie, zweryfikuj czy na Twój nowy biznes jest jeszcze miejsce w okolicy. Oceń poziom ryzyka i przekalkuluj spodziewane zyski i potencjalne straty. Sporządź dobry biznesplan, w którym musi znaleźć się miejsce na ponoszone koszty dotyczące stałych opłat, przechowywania przesyłek, składek i podatków oraz wynagrodzenie pracowników.

Magazynowanie towarów

Magazyn przechowywania towarów to niezwykle ważna część prowadzenia firmy, jednak nie każdy przedsiębiorca dysponuje własną przestrzenią przeznaczoną do składowania. Coraz bardziej popularne stają się usługi w zakresie magazynowania, przeładunków, kompletacji i finalnej wysyłki. Do założenia własnej firmy tego rodzaju potrzebna będzie Ci, przede wszystkim niezbędna infrastruktura magazynowa wyposażona w nowoczesny sprzęt przeładunkowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.