ludzie rozmawiający przy stole
Finanse

Jak posiadanie konta firmowego może wpłynąć na prowadzenie firmy?

Prowadzenie własnej firmy to trudne zadanie, ponieważ konieczne jest wykonywanie wielu zróżnicowanych czynności oraz podejmowanie decyzji. Jedną z nich jest to, czy warto otwierać w banku rachunek dla przedsiębiorstwa. Jak posiadanie konta firmowego może wpłynąć na prowadzenie firmy? W jakich przypadkach konieczne jest założenie go?

Co cechuje konto firmowe?

Konto firmowe to rachunek, który przeznaczony jest do zarządzania środkami należącymi do przedsiębiorstwa. Pozwala na wykonywanie podstawowych operacji, znanych nam z rachunków osobistych, takich jak wysyłanie przelewów, otrzymywanie środków, wypłaty gotówki w bankomatach czy oddziałach banku. Dodatkowo wydawana jest do niego karta debetowa, która umożliwia dokonywanie płatności za zakupy stacjonarne oraz w sieci. Nie jest to jednak koniec funkcjonalności, którymi cechują się rachunki dla przedsiębiorstw. Za ich pośrednictwem można dokonywać wygodnych, darmowych przelewów do Urzędu Skarbowego czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Decydując się na otworzenie tego typu rachunku, warto skorzystać usług instytucji, która umożliwia to na atrakcyjnych warunkach. Ranking kont firmowych oferowanych aktualnie przez banki znajdziesz na zgarnijpremie.pl, gdzie umieszczone są korzystne rozwiązania, które sprawdzą się dla małej jednoosobowej działalności, jak i dużego przedsiębiorstwa.

Jakie zalety ma prowadzenie konta firmowego?

Posiadanie konta firmowego może znacząco wpłynąć na prowadzenie firmy. Jakie plusy daje to rozwiązanie? Zdaniem wielu przedsiębiorców największą zaletą jest przejrzysty obraz finansów (operacji, sytuacji majątkowej) przedsiębiorstwa, łatwość prowadzenia dokumentacji oraz łącząca się z tym duża kontrola przychodów i kosztów. Dzięki prowadzeniu konta firmowego bardzo szybko można wyłuskać dane potrzebne do oceny efektywności przedsiębiorstwa. Posiadając rachunek bankowy firmy dużo łatwiej o zbudowanie wiarygodności kredytowej przedsiębiorstwa, a co za tym idzie uzyskanie kredytu na jego rozwój, gdy zajdzie taka potrzeba. Możliwe jest także otrzymanie innych produktów bankowych na atrakcyjnych warunkach. Nie mniej ważny jest brak dostępu do prywatnych transakcji przez organy kontroli, które muszą być ujawnione, gdy operacje firmowe związane z przedsiębiorstwem dokonywane są z osobistego rachunku właściciela działalności. Należy także zaznaczyć, że istnieje możliwość odliczenia wydatków związanych z używaniem konta firmowego jako kosztów uzyskania przychodów.

Czy konto firmowe może utrudnić prowadzenie firmy?

Posiadanie kotna bankowego co do zasady wpływa niezwykle pozytywnie na prowadzenie firmy i ułatwia zarządzenia nią. Warto jednak wiedzieć, że może mieć ono pewne wady. Przede wszystkim są to koszty, które związane są z prowadzeniem rachunku oraz dokonywaniem za jego pośrednictwem operacji. Warto dokładnie zapoznać się ze wspomnianymi wcześniej rankingami kont firmowych, by wybrać to najbardziej opłacalne. Dotyczy to w szczególności nowych przedsiębiorców, którym zależy na jak największym zredukowaniu kosztów prowadzenia własnej działalności. Warto dokładnie przeanalizować nie tylko opłaty dotyczące podstawowych operacji na koncie, ale także dodatkowych udogodnień, takich jak: księgowość internetowa, wirtualne biura czy możliwość płacenia za przejazd autostradą. Należy także zaznaczyć, że otworzenie konta firmowego dla zarejestrowanej już działalności związane jest z obowiązkiem zgłoszenia zmiany numeru rachunku do Urzędu Skarbowego, na co niektórzy z przedsiębiorców mogą nie mieć czasu bądź ochoty.

Kiedy konieczne jest posiadane firmowego konta bankowego?

Niektórzy z przedsiębiorców mają wybór, czy zdecydują się na prowadzenie konta firmowego, czy nie, jednak nie wszyscy mają tacy przywilej. Prawo nakłada obowiązek posiadania tego typu rachunku w przypadku:

  • przedsiębiorców chcących, aby ich firma znalazła się na białej liście podatników VAT (pozwala na wypełnienie obowiązku związanego z płatnościami za faktury, których wartość wynosi co najmniej 15.000 zł),
  • realizowania płatności przy wykorzystaniu MPP (mechanizmu podzielonej płatności), gdy należność przekracza 15.000 zł, obydwie strony transakcji są podatnikami VAT, transakcja dotyczy towarów i usług wrażliwych, które zostały szczegółowo określone w załączniku ustawy o VAT lub urządzeń elektrycznych, telefonów, konsol.

3 myśli w temacie “Jak posiadanie konta firmowego może wpłynąć na prowadzenie firmy?”

  1. Ja do dzisiaj nie rozumiem, czemu ludzie nie chcą kont firmowych. Przecież dzisiaj to nie tylko koszty, ale wiele innych korzyści. A prowadzenie jednego rachunku prywatnie i firmowo może mieć poważne konsekwencje. Po co mieszać?

  2. Moim zdaniem bez konta firmowego w dzisiejszych czasach ani rusz. Za dużo transakcji robimy – i prywatnie i zawodowo – żeby mieć je skumulowane na jednym koncie. Szkoda czasu na ich późniejsze wyłuskiwanie.

  3. Konto firmowe może znacząco ułatwić prowadzenie firmy, nie będzie się niepotrzebne wydawało pieniędzy, które i tak są przeznaczone na biznes. To bardzo przydatne dla osób rozrzutnych 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.