Dziś nikogo nie trzeba już przekonywać, że jakość powietrza w domu i w pracy ma istotny wpływ na zdrowie. Najczęściej obwinia się za to smog, chociaż nie tylko on jest za to odpowiedzialny. Na jakość powietrza w zamkniętych pomieszczeniach wpływ ma także źle działająca wentylacja. Dlaczego warto zadbać o jej sprawne działanie? Jak wentylacja wpływa na jakość powietrza?
Systemy wentylacyjne a jakość powietrza
Sprawnie działająca wentylacja ma znaczenie nie tylko dla prawidłowego „funkcjonowania” budynku, ale też dla naszego zdrowia. Wszelkie problemy związane z obiegiem powietrza w domu lub w biurze mogą przyczyniać się np. do powstawania pleśni na ścianach, co nie jest bez znaczenia, jeżeli chodzi o zdrowie przebywających wewnątrz pomieszczeń osób. Należy więc zastosować odpowiednie rozwiązania, które przyczynią się do lepszego obiegu powietrza w budynkach. Mogą to być nowoczesne systemy wentylacyjne, które zapewnią prawidłową cyrkulację i podniosą komfort życia w domu lub w pracy. Systemy wentylacyjne, jak podaje Schiedel, w znacznym stopniu wpływają na zdrowie, komfort i higienę pomieszczeń, warto więc zadbać o nie najlepiej jeszcze na etapie budowy.
Nieprawidłowe działanie wentylacji – po czym rozpoznać?
Czasami nieprawidłowe działanie wentylacji w domu czy w miejscu pracy może być trudne do wykrycia. Są jednak objawy widoczne i niewidoczne, które sugerują, że wewnątrz jest zły obieg powietrza. Wśród nich wymienia się powstawanie pleśni, gromadzenie się skropliny pary wodnej na szybach, pojawia się ciąg wsteczny w kratkach wentylacyjnych, wyczuwalna jest zwiększona wilgoć w powietrzu. Ponadto osoby przebywające w źle wentylowanych pomieszczeniach mogą być szybciej zmęczone, pojawiają się bóle głowy, podrażnienia błon śluzowych, uaktywniają się alergie lub choroby układu oddechowego.
Co zanieczyszcza powietrze w domu i w biurze?
Wpływ na jakość powietrza ma nie tylko wentylacja. Jest szereg zagrożeń, które mogą skutkować zanieczyszczeniem powietrza, także w domach i w biurach. Wśród nich wymienia się głównie tlenek węgla, który może być śmiertelnie niebezpieczny. Oprócz tego powietrze zanieczyszcza nadmiar dwutlenku węgla, pary wodnej i niedobór tlenu. To może być związane np. z oddychaniem, gotowaniem, myciem itp. Trudno więc tego uniknąć, ale rozwiązaniem jest właśnie sprawnie działająca wentylacja. Ponadto pojawić może się też tlenek azotu, ale też niebezpieczne substancje chemiczne, które obecne są np. w meblach czy w środkach czystości. Problemem jest także dym tytoniowy, który zawiera całą listę szkodliwych substancji, które w znaczny sposób obniżają jakość powietrza.
Jak poprawić jakość powietrza?
Poza sprawnie działającą wentylacją w domu lub w biurze niektórzy decydują się na zakup specjalnych urządzeń, które poprawią jakość powietrza. Są to głównie oczyszczacze i odświeżacze z filtrami. Nie brakuje też chętnych, którzy chcą zadbać o to, czym oddychają w sposób naturalny. W tym przypadku są to rośliny, które mają zdolność oczyszczania powietrza. Wśród nich wymienia się m.in. paproć, dracenę, bluszcz pospolity i arekę.