Laptop i myszka komputerowa
Finanse

Kiedy przyjdzie przelew? Sesje Elixir i przelewy ekspresowe

Dokonywanie przelewów jest praktyką częstą i zalicza się do pewnych standardów, jeżeli chodzi o czynności związane z kontami bankowymi. Przesyłamy pieniądze w różnych celach lub sami je otrzymujemy – jak długo jednak idzie przelew? Ile mija czasu, zanim przesyłane przelewy przejdą drogę od nadawcy do odbiorcy?

Czym jest przelew bankowy?

Przelew bankowy to jedna z form rozliczeń bezgotówkowych, które dokonujemy przy użyciu naszych kont, przemieszczając gotówkę z jednego miejsca na inne. Każdy, kto posiada konto w banku ma z nim styczność, bowiem do przelewów pieniężnych zaliczają się nasze wynagrodzenia, emerytury, renty, czy inne przekazy o innym pochodzeniu i przeznaczeniu. Każda taka transakcja odbywa się na określonych zasadach i w zależności od banku i tego, gdzie mają zostać posłane pieniądze, można ona potrwać dłużej lub krócej.

Jak długo idzie przelew – od czego to zależy?

Czas realizacji przelewu będzie uzależniony od kilku czynników: rodzaju (standardowy Elixir, Express), terminu realizacji, a także banku. Przelewy bankowe dzielimy w zasadzie na dwie główne grupy – wewnętrzne i zewnętrzne. Ten pierwszy odbywa się bardzo szybko, bo praktycznie w czasie rzeczywistym i odbiorca może otrzymać pieniądze jeszcze tego samego dnia. Przelew zewnętrzny, czyli do innego banku jest już bardziej skomplikowany, dlatego tutaj czas realizacji może się różnić, w zależności od banku oraz tego kiedy został wysłany depozyt.

Kiedy przyjdzie przelew?

Jeżeli chcemy wiedzieć, kiedy przyjdzie przelew, warto wziąć pod uwagę to, w jakim banku mamy konto i z jakiego banku mają nam zostać przelane pieniądze. Przelewy zewnętrzne, do których najczęściej zalicza się system Elixir, realizowane są za pomocą 3 sesji, które, mówiąc najkrócej, są okienkami czasowymi, w których przelewy są rozliczane w banku i przekazywane dalej (sesja poranna, południowa i popołudniowa). W każdym banku czas otwierania i zamykania sesji może być nieco inny.

Daje się polecenie przelewu, ten musi zostać zaksięgowany przez system i wysyłany w porze sesji wychodzącej. Przelew idzie dalej do banku docelowego i czeka na otwarcie sesji przychodzącej. Dopiero potem zostanie on zaksięgowany i ostatecznie trafi na konto odbiorcy.

W zależności od tego, o której złożony zostanie przelew, może on dotrzeć tego samego dnia lub dnia następnego. Jeżeli jednak złożymy przelew w piątek wieczorem, pieniądze dotrą dopiero w poniedziałek rano. Dlaczego? Banki działają od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 17, z wyłączeniem weekendów i dni wolnych od pracy. To oznacza, że przelew może iść nawet kilka dni, jeżeli po drodze trafią się święta lub inne przerwy.

Ile idzie przelew ekspresowy?

Standardowym poleceniem przelewy jest system Elixir, który obowiązuje każdy bank i każde konto. Jest on wolniejszy i przelew może iść nawet kilka dni, a w najlepszym wypadku kilka godzin, jeżeli nadawca i odbiorca są w tym samym banku. Jeżeli zależy nam na jak najszybszym przelewie, możemy zlecić przekaz ekspresowy. Działa on właściwie w czasie rzeczywistym i omija on system Elixir – dzięki temu pieniądze na koncie mogą pojawić się już w ciągu kilku minut, maksymalnie w czasie kilku godzin od momentu zlecenia przelewu.

Jak sprawdzić, kiedy przyjdzie przelew?

W internecie można sprawdzić, jak rozkłada się czas sesji w poszczególnych bankach, co daje nam pogląd na to kiedy mniej więcej mogą dojść do nas pieniądze. Inną opcją jest także skorzystanie z kalkulatora czasu przelewu. Wpisując czas zlecenia i nazwę banku nadawcy i odbiorcy, otrzymujemy prognozowany termin dojścia przelewu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.