zmiana-czasu-z-zimowego-na-letni-kiedy
Ciekawostki

Kiedy zmiana czasu? Czy przestawianie zegarków zostanie zniesione?

Mimo że w Polsce zmiana czasu trwa nieprzerwanie od 1977 roku, to wciąż są wśród nas tacy, którzy o niej zapominają… Dlatego podpowiadamy kiedy następuje zmiana czasu, a także czy przestawianie zegarków zostanie zniesione. Sprawdź, kiedy przestawić zegarek.

Kiedy zmiana czasu na zimowy?

Przede wszystkim warto pamiętać, że czas letni jest tylko przejściowy. Podstawowym czasem w Polsce jest zimowy – środkowoeuropejski, do którego powracamy w październiku każdego roku. A kiedy dokładnie należy przestawić zegarki? Zazwyczaj w ostatni weekend października – z soboty na niedzielę, przestawiamy czas z godziny 3 na 2. Ta zmiana w szczególności spodoba się śpiochom, ponieważ dzięki niej, będą mogli leżeć w łóżku o godzinę dłużej. W nieco gorszej sytuacji będą osoby, które w tę noc pracują, ponieważ ich dyżur się wydłuży. Warto pamiętać, że zgodnie z przepisami pracodawca musi zapłacić za tę godzinę lub umożliwić jej wybranie w inny dzień.

A kiedy przewidziana jest najbliższa zmiana czasu z letniego na zimowy? W 2020 roku zegarki przesuniemy w ostatnią niedzielę, czyli 25 października 2020.

Kiedy przestawiamy czas na letni?

Zmiana czasu z zimowego na letni następuje w ostatnią niedzielę marca, która w 2020 roku wypadnie 29 dnia tego miesiąca. W tę noc zegarki przestawimy z godziny 2 na 3 i prawdopodobnie będzie to przedostatni raz, kiedy będziemy musieli pamiętać o zmianie czasu na letni. Według badań przeprowadzonych przez Komisję Europejską 80% badanych Europejczyków była za pozostaniem przy jednym czasie. Zatem czy przestawianie zegarków zostanie zniesione? Jeśli tak, to kiedy to nastąpi?

Koniec zmiany czasu

Kiedy zmiana czasu zostanie zniesiona? Według aktualnych doniesień, państwa członkowskie UE mają wybrać, czy wolą pozostać przy czasie letnim, czy zimowym. W związku z tym dla państw, które zdecydują się pozostać przy czasie letnim, ostatnia zmiana czasu ma nastąpić w marcu 2021 roku, a dla pozostałych w październiku 2021 roku.

A przy jakim czasie pozostanie Polska? Prawdopodobnie przy letnim, co potwierdzają badania przeprowadzone na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Zmiana czasu – o czym pamiętać?

Zniesienie zmiany czasu z pewnością będzie korzystne dla osób, które dotąd o niej zapominały i przychodziły do pracy o godzinę za wcześniej lub, co gorsza, za późno… Mimo że wielu z nas korzysta z zegarków w telefonach czy komputerach, które zazwyczaj same się przestawiają, to mylić mogą nas zegarki tradycyjne, które musimy samodzielnie przestawić. O jakich jeszcze zegarkach należy pamiętać przy zmianie czasu? Oprócz tradycyjnych czasomierzy własnoręcznie musimy przestawić zegarki w piekarnikach, a także w niektórych samochodach.

Warto również pamiętać, że podczas zmiany czasu może wydłużyć się nasza nocna podróż pociągiem. Na przykład w tym roku, podczas zmiany czasu na zimowy, pociągi PKP Intercity zatrzymały się o godzinie 2:59 na najbliższej stacji i ruszyły dopiero po godzinie, aby dotrzeć na stację docelową zgodnie z rozkładem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.