Logo PayPal w aplikacji telefonicznej
Finanse

PayPal – co to? Szybkie płatności w internecie

Od kilku dobrych lat PayPal to jedna z popularniejszych platform służąca do szybkich płatności w internecie. Czym właściwie jest i jak działa? Na czym polega fenomen PayPal i czy warto korzystać z tej formy płatności?

PayPal – historia założenia

Choć PayPal na polskim rynku nie funkcjonuje aż tak długo, samo przedsiębiorstwo zostało założone w 1998 roku. Wywodzi ze Stanów Zjednoczonych, a założycielami byli: Elon Musk, Ken Howery, Luke Nosak, Max Levchin i Piter Thiel. Na samym początku swojej działalności, PayPal służył jednak do czego innego niż teraz, mianowicie miał wspomagać przesył pieniędzy za pomocą telefonów, pagerów i Palm Pilotów. Dopiero potem wprowadzono stronę internetową i nowy system.

W 2002 roku przedsiębiorstwo zostało wykupione przez eBay. Dzięki temu platforma zyskała nowe możliwości, choć miało to też swoje wady. PayPal stał się samodzielny dopiero w roku 2015, zyskując na popularności, a tym samym także stając się przedsiębiorstwem o dużej wartości rynkowej.

Czym jest PayPal?

PayPal to łatwy w obsłudze i darmowy, zwłaszcza dla kupujących, system płatności internetowych. Pozwala na błyskawiczne dokonywanie zakupów i zapłatę za nie, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. Nie trzeba logować się na żadne konta i używać kart płatniczych, ponieważ pieniądze pobierane są automatycznie z naszej osobistej skarbonki.

Jak działa PayPal?

PayPal to przede wszystkim płatności w sieci. Robiąc zakupy zazwyczaj mamy do wyboru kilka opcji umożliwiających zapłatę, między innymi za pomocą karty płatniczej, czy przez logowanie na konto bankowe. Do tych możliwości zalicza się także PayPal. Wystarczy wpisać dane do logowania na konto, potwierdza się transakcje i koniec. Pieniądze są pobierane z naszej wirtualnej skarbonki automatycznie.

Jak pieniądze trafiają na konto PayPal?

Gdy zakładamy konto na PayPal, jednocześnie generowana jest nasza własna prywatna portmonetka, na której można gromadzić swoje środki. Początkowo jest pusta, jednak można na to konto wpłacić wybrane przez nas środki. Da się to zrobić na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest wykonanie przelewu z konta bankowego na odpowiedni adres, podany na stronie i z wykorzystaniem unikatowego identyfikatora.

Drugą metodą jest doładowanie błyskawiczne z Trustly. To firma zewnętrzna, która obsługuje metodę pay-by-link, co pozwala na pojawienie się pieniędzy na koncie już w ciągu kilku minut. Środki na konto trafiają przez Dotpay na konto Trustly, a później są weryfikowane przez PayPal i wysyłane na konto. Jest to bezpłatne ze strony pośredników, ale bank może pobrać niewielką opłatę.

Można też powiązać nasze konto PayPal z kontem bankowym. To znacznie ułatwia przesyłanie pieniędzy i zarządzanie wirtualnym portfelem. Da się też przypisać kartę kredytową lub debetową i z ich pomocą dokonywać płatności.

Co daje konto PayPal?

Przede wszystkim PayPal umożliwia dokonywanie błyskawicznych płatności, przy minimalnych formalnościach. Można przelewać też pieniądze z konta bankowego na PayPal, jak i odwrotnie, z konta PayPal na konto bankowe oraz oszczędnościowe. Da się też dokonywać przelewy na inne konto PayPal. Mało kto wie, ale platforma umożliwia również organizowanie zbiórek, a także obsługę faktur elektronicznych.

4 myśli w temacie “PayPal – co to? Szybkie płatności w internecie”

  1. Ja chyba nigdy z tego nie korzystałam. Zawsze wybieram płatność BLIKiem. To dla mnie bardzo wygodne, szybkie i bezpieczne. Ale wiem, że za granicą nie mają, to i PayPal się przydaje.

  2. Nie jestem za bardzo obeznana w sieci, więc trochę się wystraszyłam, jak ostatnio wyskoczyła mi taka opcja płatności Myślałam, że to jakieś oszustwo, o których teraz ciągle się czyta, ale jak widać to nic złego. Może kiedyś skorzystam! 🙂

  3. PayPal mnie wkurza, bo nie wiem nigdy, jak go używać. Nie wiem, czy muszę mieć założone coś dodatkowego, czy po prostu to jest dla wszystkich. Jak mnie to wkurza!

  4. Mój chłopak został kiedyś okradziony przez PayPal i od tamtej pory nie ufam tej metodzie płatności. Wiele nie tracę, patrząc na komentarze wyżej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.