kiedy-wykonac-test-ciazowy
Zdrowie

Kiedy zrobić test ciążowy?

Istnieją trzy rodzaje testów ciążowych: laboratoryjne badanie moczu, krwi oraz test ciążowy, który możemy kupić w aptece i sprawdzić w domu. Trzeba jednak pamiętać, że ten ostatni może się mylić, jeśli źle go wykonamy. Zatem kiedy zrobić test ciążowy, aby pokazał prawidłowy wynik? Po ilu dniach można wykonać test ciążowy?

Jak działa domowy test ciążowy?

Ogólnodostępne testy ciążowe, które możemy kupić w aptece lub drogerii, polegają na wykrywaniu obecności gonadotropiny kosmówkowej w kobiecym moczu. Gonadotropina, oznaczana symbolem hCG, jest hormonem produkowanym w naszym organizmie, który znacznie wzrasta w momencie, gdy komórka jajowa zagnieździ się w błonie śluzowej macicy. Najwyższą wartość hCG osiąga około 10. tygodnia ciąży, a po tym okresie spada aż do porodu. Zatem kiedy najlepiej sprawdzić poziom gonadotropiny kosmówkowej w moczu? Po ilu dniach zrobić test ciążowy, aby wskazał prawidłowy wynik?

Kiedy zrobić test ciążowy?

Kobiety bywają bardzo niecierpliwe, dlatego często wykonują testy ciążowe zaledwie parę dni po stosunku. To duży błąd, ponieważ wynik prawdopodobnie i tak wyjdzie wtedy negatywny… Do zagnieżdżenia się jaja płodowego w błonie śluzowej macicy dochodzi dopiero po tygodniu od zapłodnienia, dlatego nawet jeśli do niego doszło, to test wykonany dzień lub dwa dni po stosunku tego nie wykaże. Zatem kiedy można zrobić test ciążowy, aby poznać prawidłowy wynik? Nie wcześniej niż 10 dni po odbytym stosunku.

Kiedy test ciążowy – rano czy wieczorem?

Wiele osób uważa, że test ciążowy najlepiej wykonywać rano, ponieważ w porannym moczu jest najwyższe stężenie hCG. Czy to prawda? Nie do końca, ponieważ pora dnia ma znaczenie tylko w przypadku bardzo wczesnej ciąży. Jednak jeśli test ciążowy wykonany jest w odpowiednim czasie od stosunku, to jego wynik rano, wieczorem i po południu będzie taki sam.

ciaza-kiedy-zrobic-test-ciazowy

Czy test ciążowy może się mylić?

Zdarza się, że wynik testu ciążowego może być fałszywie dodatni. Takie sytuacje mogą mieć miejsce, gdy niedawno doszło do poronienia, a także w przypadku ciąży pozamacicznej. Ponadto pozytywny wynik testu może być błędny, gdy zmagamy się z chorobą nowotworową oraz z niektórymi chorobami tarczycy lub nerek. Taka sytuacja może się zdarzyć również u kobiet, które od dłuższego czasu przyjmują leki psychotropowe i przeciwpsychotyczne, a także zastrzyki hormonalne i preparaty wspierające płodność. W takich przypadkach radzi się od razu wykonać testy laboratoryjne.

Ile kosztuje test ciążowy?

Ceny testów ciążowych bywają bardzo zróżnicowane, co zależy głównie od firmy, która je produkuje i miejsca zakupu. Koszt popularnych testów ciążowych, kupowanych w aptekach, to zazwyczaj od 3 do 12 złotych. Jednak te najtańsze nie posiadają w komplecie pojemniczka na mocz, a jedynie pipetę i płytkę. Więcej za testy ciążowe zapłacimy w drogeriach i sklepach internetowych, gdzie ich cena może wynosić od 11 do nawet 40 złotych. Dodatkowo w przypadku zakupów online, należy doliczyć jeszcze koszt przesyłki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.