Transport międzynarodowy
Prawo

Transport międzynarodowy – jakie zezwolenia są wymagane?

Przewóz osób i towarów w obrębie Europy i innych części świata to odpowiedzialne zadanie i mogą je wykonywać tylko doświadczeni przewoźnicy. Jeśli powierzasz swoje towary profesjonalnej firmie, powinieneś wiedzieć, jakie zezwolenia wymagane są w przypadku transportu międzynarodowego.

Kim jest przewoźnik drogowy i jak nim zostać?

Przewoźnik drogowy to każdy przedsiębiorca, posiadający własną działalność, który dysponuje flotą samochodową i posiada stosowne zezwolenie. Owy dokument w kontekście prowadzonych pojazdów dotyczy jednak tylko niektórych pojazdów, o czym więcej poniżej.

Dużo istotniejsze wydają się jednak w tym przypadku regulacje związane z prowadzeniem działalności gospodarczej – przewoźnik międzynarodowy musi cechować się dobrą reputacją i zdolnością finansową, a zatrudnieni przez niego kierowcy nie mogą być karani i muszą mieć prawo do wykonywania zawodu kierowcy. Osoba taka i wszyscy pracownicy firmy, muszą mieć zameldowanie w jednym z państw członkowskich UE, a działania administracyjne muszą być na bieżąco wykonywane i aktualizowane.

Zezwolenia sprawdzane są na granicy i wyrywkowo w danym kraju. Transport międzynarodowy realizują doświadczone firmy jak Fracht, które zajmują się przewozem towarów od wielu lat. Jeśli szukasz odpowiedniego przewodnika, ważne jest, aby wybrać profesjonalną firmę, która sprosta wszelkim stawianym przed nią wymaganiom.

Jakie zezwolenia są wymagane, aby przewozić rzeczy?

Zezwolenie na prowadzenie działalności przewoźnika międzynarodowego reguluje ustawa o transporcie drogowym z dnia 6 września z 2001 roku. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku przewoźników posługujących się dużymi samochodami, ponieważ obecnie, według najnowszych regulacji, pojazdy o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony nie muszą być prowadzone przez osobę posiadającą zezwolenie. W tym przypadku przewóz rzeczy, zarówno płatny, jak i nieodpłatny, może odbywać się bez zezwolenia. Dodatkowo, od kwietnia 2022, miara to zostanie zmniejszona do pojazdów o łącznej masie 2,5 tony.

Jakie jeszcze wymagania musi spełnić przewoźnik międzynarodowy?

Każdy przewoźnik międzynarodowy musi dysponować pojazdami w dobrym stanie, które spełniają standardy bezpieczeństwa i regularnie są poddawane wszelkim przeglądom. W przypadku realizowania transportu większymi ciężarówkami (powyżej 3,5 tony), kierowcy zobowiązani są do używania tachometrów, które regulują czas ich pracy. Obowiązkowe są przerwy półgodzinne, oraz 15-minutowe, a także dłuższa przerwa w ilości 11 lub 9 godzin. Dodatkowo większość pojazdów o dużych gabarytach nie może jeździć w niedziele oraz święta – wyjątkiem jest transport jedzenia, zwierząt oraz produktów przewożonych w warunkach chłodni.

Kierowcy prowadzący pojazdy o masie mniejszej niż 3,5 tony mogą posługiwać się prawem jazdy kategorii B, natomiast na większe samochody potrzebne będzie prawo jazdy kategorii C oraz dodatkowy kurs na przewóz towarów.

2 myśli w temacie “Transport międzynarodowy – jakie zezwolenia są wymagane?”

  1. Dzisiaj transport międzynarodowy ma się dobrze. Jednak mówią, że wciąż brakuje kierowców. Biorąc pod uwagę takie przepisy nie ma co się dziwić. Mam jednak wrażenie, że nie tak to powinno wyglądać.

  2. No i super, transport międzynarodowy do 3,5 tony to moim zdaniem jedna z lepszych opcji dla kierowców, szczególnie początkujących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.