Mateusza Morawieckiego nikomu nie trzeba przedstawiać. Prezes Kancelarii Rady Ministrów od roku 2017, który stanowisko objął po ustępującej z tego urzędu Beacie Szydło, posłanki Prawa i Sprawiedliwości. Wszyscy kojarzymy go głównie z oficjalnych wystąpień w Sejmie lub na konferencjach prasowych, ale czy wiemy, ile ma lat, czy ma rodzinę lub jakie skończył szkoły? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Ile lat ma premier Morawiecki?
Urodzony 20 czerwca 1968 roku we Wrocławiu gdzie spędził całe swoje dzieciństwo. Jest synem polityka – opozycjonisty i fizyka Kornela Morawieckiego (+ 78 l.) oraz chemiczki Jadwigi. Wychowywał się wraz z trzema siostrami: Marią, Anną oraz Martą. Rodzeństwo miało również siostrę Magdalenę, jednak zmarła ona mając zaledwie pięć miesięcy. W latach dziewięćdziesiątych ożenił się z Iwoną i jest ojcem czworga dzieci.
Gdzie mieszka premier?
To pytanie zaczęło się pojawiać od kiedy premier Mateusz Morawiecki uznany został za najzamożniejszego Prezesa Kancelarii Rady Ministrów w historii. Posiada 2,5 mln złotych oszczędności oraz akcje w banku na blisko 5 mln złotych. Nikogo zatem nie zdziwi fakt, że ma również kilka posiadłości. Jak wynika z oświadczenia majątkowego, należy do niego dom o powierzchni 150 m2 położony na działce o 0,46 hektarów z zabudowaniami gospodarczymi i letniskowymi. Druga posiadłość liczy 100 m2 i znajduje się na działce wielkości 3100 m2. Dodatkowo premier posiada mieszkanie o powierzchni 72 m2, którego wartość rynkowa wyceniana jest na kwotę 540 tysięcy złotych. Mateusz Morawiecki jest ponadto współwłaścicielem domu w zabudowie szeregowej liczącej 180 m2 położony na działce o powierzchni 400 m2. Wraz z rodziną mieszka w 300- metrowej willi na jednym z warszawskich osiedli. Posiada ona cztery kondygnacje oraz 400 – metrowy ogród, a całość urządzona jest według najwyższych standardów.
Jakie doświadczenie zawodowe ma premier?
Przyszły premier Polski ukończył studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym na Uniwersytecie Wrocławskim, podczas których działał jako uczestnik strajków okupacyjnych. Następnie ukończył studia na:
- Politechnice Wrocławskiej,
- Central Connecticut State University,
- Uniwersytecie Hamburskim,
- Northwestern University,
- Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu.
Liczne uczelnie pozwoliły mu na objęcie najwyższych stanowisk w strukturach bankowych i resorcie finansów. Karierę zawodową rozpoczął w 1992 roku w spółce Cogito. W latach 1993 – 1996 pracował we wrocławskiej firmie Enter Marketing – Publishing. W tym czasie odbył na zlecenie ówczesnego wojewody szkolenie w ramach programu edukacyjnego i restrukturyzacyjnego państwowych gospodarstw rolnych. W 1995 roku odbył staż w Deutsche Bundesbank, natomiast w latach 1996 – 1997 prowadził prace badawcze przy Uniwersytecie we Frankfurcie. W roku 1998 został mianowany na stanowisko Zastępcy Dyrektora Departamentu Negocjacji Akcesyjnych w Komitecie Integracji Europejskiej oraz stał się członkiem grupy negocjującej przystąpienie Polski do Unii Europejskiej w zakresie bankowości i finansów. W latach 1998 – 2001 pracował jako doradca Prezesa Zarządu, by następnie stać się Członkiem Zarządu a później Dyrektorem Banku Zachodniego. W maju 2007 roku został powołany na stanowisko Prezesa Zarządu.
Od 1998 roku zasiadał w sejmiku dolnośląskim. W roku 2010 został powołany do Rady Gospodarczej przy urzędzie Donalda Tuska, gdzie pełnił funkcję doradcy. W 2015 roku zrezygnował całkowicie z funkcji prezesa Banku Zachodniego WBK, by całkowicie oddać się polskiej polityce. Pełnił funkcję Ministra Rozwoju w rządzie Beaty Szydło, a rok później wstąpił do Prawa i Sprawiedliwości.