Pisanie referatu, sprawozdania czy rozprawki nie jest łatwe. Przede wszystkim, by zrobić to poprawnie, konieczne jest poznanie wytycznych takich form. Dla każdej z nich są charakterystyczne zasady, które tworzą styl danej wypowiedzi. Poniżej publikujemy wskazówki, które ułatwią napisanie tych trudnych wypracowań.
- Zasady pisania – gdzie ich szukać?
- Jak napisać referat?
- Jak napisać sprawozdanie?
- Jak napisać rozprawkę?
Zasady pisania – gdzie ich szukać?
Przede wszystkim zasady pisania referatu czy rozprawki przekazywane są w szkole. To pierwsze miejsce, w którym uczniowie mają styczność z poznawaniem zasad charakterystycznych dla danych form. Z pomocą przychodzą również książki, w których omawiane są poszczególne wypowiedzi. Nie brakuje też publikacji w Internecie, w których zawarte są pomocne podpowiedzi dla młodych pisarzy. Jak napisać reportaż czy felieton możesz sprawdzić na poradnikowy.net, gdzie znajdziesz mnóstwo pomocnych wskazówek dla osób, które stoją przed wyzwaniem zmierzenia się z trudnymi formami wypowiedzi. W tym artykule przybliżymy zasady pisania referatu, sprawozdania i rozprawki.
Jak napisać referat?
Referat to forma wypowiedzi, która przedstawia ważne zagadnienie, np. naukowe, literackie. Częściej jest ona przygotowywana do wygłoszenia publicznie, rzadziej do publikacji. Referat musi zostać napisany w stylu naukowym. Nie ma tu miejsca na subiektywizm. Prezentowane są fakty, określone badania, specjalistyczna terminologia. Referat ma za zadanie informować. Powinien być obiektywny, rzetelnie przygotowany, możliwe jest używanie cytatów z podaniem ich źródła. Forma ta składa się ze wstępu (określenie problemu), rozwinięcia (przedstawienie zagadnień, badań) i zakończenia (wnioski).
Jak napisać sprawozdanie?
Sprawozdanie to specyficzna forma, w której bardzo ważna jest chronologia i fakty. Jeżeli chodzi o tematykę, ta może być zróżnicowana. Sprawozdanie można sporządzić z jakiegoś wydarzenia czy spotkania. W firmach natomiast pisze się sprawozdania finansowe. Skupmy się jednak na tych, którymi zajmują się uczniowie. W sprawozdaniu istotny jest przebieg wydarzeń, ten musi zostać zaprezentowany zgodnie z chronologią. Bardzo ważne jest zachowanie obiektywizmu. Schemat sprawozdania obejmuje tytuł, przedstawienie wydarzenia, chronologicznie przedstawiony ciąg tych zdarzeń, podsumowanie, ocenę, podpis, miejsce i datę.
Jak napisać rozprawkę?
Rozprawka to nielubiana przez wielu uczniów forma wypowiedzi. Nie jest ona prosta i wymaga odpowiedniego przygotowania oraz prezentowania wielu argumentów. Rozprawka to rozważania na dany temat. Na wstępie stawiana jest teza lub hipoteza, w rozwinięciu poruszane są argumenty potwierdzające lub obalające początkowe założenie, w zakończeniu zawiera się podsumowanie rozważań. Rozprawka to obszerna forma wypowiedzi. Przystępując do niej, należy nakreślić wcześniej plan, to pomoże w napisaniu wypracowania krok po kroku, dzięki temu nie zostaną pominięte ważne kwestie. W rozprawce można, a nawet trzeba prezentować własne przemyślenia, opinie odnośnie konkretnych argumentów. Możliwe jest stosowanie cytatów, które zwiększą atrakcyjność tekstu. Bardzo ważne jest przemyślane napisanie wstępu i zakończenia, ponieważ one zawsze przyciągają uwagę czytelników.