Notes, tablet i kawa
Ciekawostki, Rozwój osobisty

Jak napisać referat, sprawozdanie, rozprawkę?

Pisanie referatu, sprawozdania czy rozprawki nie jest łatwe. Przede wszystkim, by zrobić to poprawnie, konieczne jest poznanie wytycznych takich form. Dla każdej z nich są charakterystyczne zasady, które tworzą styl danej wypowiedzi. Poniżej publikujemy wskazówki, które ułatwią napisanie tych trudnych wypracowań.

Zasady pisania – gdzie ich szukać?

Przede wszystkim zasady pisania referatu czy rozprawki przekazywane są w szkole. To pierwsze miejsce, w którym uczniowie mają styczność z poznawaniem zasad charakterystycznych dla danych form. Z pomocą przychodzą również książki, w których omawiane są poszczególne wypowiedzi. Nie brakuje też publikacji w Internecie, w których zawarte są pomocne podpowiedzi dla młodych pisarzy. Jak napisać reportaż czy felieton możesz sprawdzić na poradnikowy.net, gdzie znajdziesz mnóstwo pomocnych wskazówek dla osób, które stoją przed wyzwaniem zmierzenia się z trudnymi formami wypowiedzi. W tym artykule przybliżymy zasady pisania referatu, sprawozdania i rozprawki.

Jak napisać referat?

Referat to forma wypowiedzi, która przedstawia ważne zagadnienie, np. naukowe, literackie. Częściej jest ona przygotowywana do wygłoszenia publicznie, rzadziej do publikacji. Referat musi zostać napisany w stylu naukowym. Nie ma tu miejsca na subiektywizm. Prezentowane są fakty, określone badania, specjalistyczna terminologia. Referat ma za zadanie informować. Powinien być obiektywny, rzetelnie przygotowany, możliwe jest używanie cytatów z podaniem ich źródła. Forma ta składa się ze wstępu (określenie problemu), rozwinięcia (przedstawienie zagadnień, badań) i zakończenia (wnioski).

Jak napisać sprawozdanie?

Sprawozdanie to specyficzna forma, w której bardzo ważna jest chronologia i fakty. Jeżeli chodzi o tematykę, ta może być zróżnicowana. Sprawozdanie można sporządzić z jakiegoś wydarzenia czy spotkania. W firmach natomiast pisze się sprawozdania finansowe. Skupmy się jednak na tych, którymi zajmują się uczniowie. W sprawozdaniu istotny jest przebieg wydarzeń, ten musi zostać zaprezentowany zgodnie z chronologią. Bardzo ważne jest zachowanie obiektywizmu. Schemat sprawozdania obejmuje tytuł, przedstawienie wydarzenia, chronologicznie przedstawiony ciąg tych zdarzeń, podsumowanie, ocenę, podpis, miejsce i datę.

Jak napisać rozprawkę?

Rozprawka to nielubiana przez wielu uczniów forma wypowiedzi. Nie jest ona prosta i wymaga odpowiedniego przygotowania oraz prezentowania wielu argumentów. Rozprawka to rozważania na dany temat. Na wstępie stawiana jest teza lub hipoteza, w rozwinięciu poruszane są argumenty potwierdzające lub obalające początkowe założenie, w zakończeniu zawiera się podsumowanie rozważań. Rozprawka to obszerna forma wypowiedzi. Przystępując do niej, należy nakreślić wcześniej plan, to pomoże w napisaniu wypracowania krok po kroku, dzięki temu nie zostaną pominięte ważne kwestie. W rozprawce można, a nawet trzeba prezentować własne przemyślenia, opinie odnośnie konkretnych argumentów. Możliwe jest stosowanie cytatów, które zwiększą atrakcyjność tekstu. Bardzo ważne jest przemyślane napisanie wstępu i zakończenia, ponieważ one zawsze przyciągają uwagę czytelników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.