Praca na komputerze
Praca, Rozwój osobisty

Jak szukać pracy? 5 porad

Rynek daje nam wiele możliwości i już od dłuższego czasu mówi się o rosnących zapotrzebowaniach na pracowników. Mimo to, dla wielu ludzi samo poszukiwanie pracy bywa trudne, bo nie zawsze wiadomo jest, w jaki sposób robić to właściwie. Gdzie i jak powinno się szukać zatrudnienia? Na co zwracać uwagę? Oto 5 porad związanych z poszukiwaniem pracy.

  1. Szukaj ogłoszeń o pracę
  2. Chcesz znaleźć pracę – bądź systematyczny
  3. Postaraj się o dobre CV i list motywacyjny
  4. Określ czego szukasz
  5. Zacznij się rozwijać

1. Jak szukać ogłoszeń o pracę?

Obecnie mamy naprawdę wiele możliwości, jeżeli chodzi o wyszukiwanie i przeglądanie dostępnych ofert pracy. Najwięcej daje pod tym względem internet, gdzie nie brakuje stron i portali społecznościowych, gdzie można zasięgnąć wiele informacji.

W ten sposób poznasz się nie tylko z aktualne oferty, ale i samego pracodawcę, firmę i wiele, wiele innych. Wyszukiwarki typu Pracuj.pl, Praca.pl, jobs.pl, GazetaPraca.pl czy Gumtree to tylko niewielki wycinek tego, do daje nam internet. Wiele jest tron nie tylko ogólnych, zbierających oferty z całego rynku, ale i tych nakierowanych na konkretne branże.

W poszukiwaniach pomocna jest także poczta pantoflowa, a znajomości bywają bardzo przydatne, gdy szuka się dobrej i sprawdzonej firmy, w której warto podjąć zatrudnienie. Wciąż w grze są także Urzędy Pracy i ogłoszenia na tablicach i w gazetach czy innych mediach (telewizja, radio).

2. Chcesz znaleźć pracę – bądź systematyczny

Rzadko kiedy zdarza się, by pracę znaleźć jeszcze tego samego dnia, kiedy się zaczęło. Często trwa to tygodniami, a nawet miesiącami, ale żeby w miarę skrócić ten okres, należy podejść do sprawy na poważnie i być w tym dążeniu systematycznym i regularnym. Jeżeli tygodniowo poświęcimy poszukiwaniu pracy co najmniej 2 godziny, będziemy mieć większą szansę na znalezienie odpowiedniego ogłoszenia. Wyrabiając sobie odpowiedni nawyk, nasze starania będą skuteczniejsze.

Człowiek krzyczący do telefonu

3. Postaraj się o dobre CV i list motywacyjny

Podstawą przy poszukiwaniu pracy jest nie tylko znalezienie odpowiednich ofert, ale i wysłanie aplikacji. Żeby zwiększyć swoje szanse, warto pamiętać o tym, by nasze dokumenty – CV i ewentualny list motywacyjny, były wykonane starannie i z uwzględnieniem wymagań z ogłoszenia. Często pojawiającym się błędem jest hurtowe wysyłanie aplikacji z dokładnie tymi samymi informacjami. Takie dokumenty powinny być starannie profesjonalnie wykonane, by tym samym pokazać ewentualnemu pracodawcy, że twoja kandydatura jest poważna i rzeczywiście jesteś kimś, kogo szuka firma.

Od listu motywacyjnego już praktycznie się odchodzi, jednak w wielu firmach wciąż traktowany jest jako dodatkowy plus, zwłaszcza jak zostanie on wykonany poprawnie. Chcesz dostać pracę? Pokaż, że jesteś tym, kogo szukają! Udowodnij, że to stanowisko jest właśnie dla siebie, a do tego konieczne jest przedstawienie kompetencji i doświadczenia. Wiele podpowiedzi, co do tworzenia CV i listu motywacyjnego, można znaleźć w internecie.

4. Określ czego szukasz

Ofert pracy na rynku nie brakuje, dlatego najlepszym sposobem będzie określenie, czego właściwie szukasz. Dotyczyć to będzie nie tylko zawężenia listy branż, jakie będą cię interesować, ale i stanowisk, na jakie chcesz aplikować. W ten sposób wyeliminuje się niepotrzebną stratę czasu, przez wysyłanie aplikacji na każde dostępne ogłoszenie, nawet takie, które kompletnie nam nie odpowiada lub się na dane stanowisko nie nadajemy, ale liczymy na łut szczęścia. Trzeba wiedzieć, czego się szuka i być pewnym swoich możliwości.

5. Zacznij się rozwijać

Szukanie pracy zajmuje się zbyt wiele czasu i zaczynasz zastanawiać się nad tym, czy kiedykolwiek ktoś cię zatrudni? To może warto pomyśleć nad podniesieniem swoich kwalifikacji lub spróbować się przebranżowić? Podjęcie się jakiegoś szkolenia, skorzystanie z wolontariatu czy praktyk może nie tylko nauczyć cię czegoś nowego, ale i wesprzeć w zdobyciu niezbędnego doświadczenia. Tym samym będziesz mieć możliwość umieszczenia kolejnych punktów do CV, a tym samym zwiększy się swoje szanse na rynku pracy, stając się bardziej konkurencyjnym.

1 myśl w temacie “Jak szukać pracy? 5 porad”

  1. Zgadzam się, przy szukaniu pracy trzeba być systematycznym, niektóre oferty wiszą tylko przez tydzień, a potem znikają….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.