biomasa
Ciekawostki

Jak wykorzystuje się biomasę? Co można uzyskać z biomasy?

Prąd i gaz, ogrzewanie, woda, to wszystko media, których używamy na co dzień, a których uzyskanie w dużym stopniu wpływa na stan planety. Ponieważ już od jakiegoś czasu mówi się o konieczności ochrony przyrody, szuka się innych rozwiązań, które nie będą w sposób znaczący eksploatować środowiska.

Co to jest biomasa i jakie ma zastosowanie w przemyśle?

Jednym ze sposobów na pozyskanie ekologicznych źródeł energii, jest między innymi korzystanie z biomasy. Energia jest w tym przypadku wytwarzana dzięki specjalnemu kotłowi (taki kocioł na biomasę to rozwiązanie proponowane przez eco-team.pl). Czym jest biomasa i dlaczego jej użytkowanie jest dużo korzystniejsze dla środowiska? W skład tego paliwa wchodzą wszystkie surowce naturalne, które ulegając biodegradacji, dostarczają sporo energii, nie produkując przy tym pobocznych substancji szkodliwych dla środowiska. Biomasa to substancje pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego, takie jak odchody zwierząt, odpady organiczne, osady ściekowe, słoma, oleje, czy też drewno o niskiej jakości, uznawane za odpad. Wszystkie te substancje zawierają w sobie energię słoneczną, powstałą w wyniku fotosyntezy, która jest w nich akumulowana. W procesie spalania energia jest uwalniana i w sposób ekologiczny umożliwia ogrzanie pomieszczenia, czy wyprodukowanie energii.

Co możemy pozyskać z biomasy?

Nie od dziś wiadomo, że ciepło wyprodukowane w procesie spalania może wytwarzać różne formy energii. Dzięki nowoczesnym urządzeniom, które pomagają przekształcić biomasę, można uzyskać energię elektryczną, ciepło, gaz, a nawet biopaliwo. Używanie biomasy jest bardzo popularne, a na skalę światową jest ona trzecim najczęściej wybieranym źródłem energii odnawialnej.

Biomasa to między innymi znany wielu osobom brykiet lub pelet, ale istnieje także wiele innych form tej substancji – na przykład biogaz, który wytwarzany jest w miejscach oczyszczania ścieków. Każdy typ ma inne zastosowanie i potrzebuje specjalnego pieca, kotła na biomasę lub urządzenia przetwarzającego paliwo na pożądaną formę energii.

Dlaczego warto korzystać z biomasy?

Jednym z najważniejszych i najczęściej wskazywanych plusów wykorzystywania biomasy oraz innych źródeł energii odnawialnej, jest jej znikomy wpływ na środowisko naturalne. Biomasa w procesie spalania nie uwalnia toksycznych związków, takich jak siarka. Biomasa to substancje w stu procentach naturalne, wytwarzane dzięki procesom występującym w przyrodzie od wieków, które są zupełnie nieszkodliwe.

Inną korzyścią z używania biomasy jest bez wątpienia oszczędność. Pozyskanie biomasy jest samo w sobie tanie, ponieważ bardzo często są to odpady organiczne. Ciepło, które powstaje w wyniku spalania substancji na przykład w kotle na biomasę, oddaje sporo energii. Dzięki temu, że są to substancje organiczne, popiół, będący wynikiem spalania biomasy, ma dużo substancji odżywczych i z powodzeniem może być używany do nawożenia ziemi.

 

2 myśli w temacie “Jak wykorzystuje się biomasę? Co można uzyskać z biomasy?”

  1. Wiedziałam, że biomasę wykorzystuje się do ogrzewania, myślałam, że pokażą tu Państwo jakieś inne, mniej banalne sposoby zastosowania. No cóż… jestem trochę zawiedziona.

  2. Biomasa to wciąż eksperymentalna sprawa. Mam nadzieję, że doczekam czasów, gdzie większość rzeczy bezie na biomasę, pozwoli ot znacznie zredukować odpady 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.