Testy ciążowe to najlepszy sposób na zweryfikowanie czy jest się w ciąży, jako że dają blisko 99% pewności. Kiedy jednak powinno się je wykonywać i w jakich warunkach? O czym pamiętać, gdy z niecierpliwością chce się sięgnąć po test, by natychmiast sprawdzić wyniki?
- Test ciążowy – jak działa?
- Kiedy zrobić test ciążowy?
- Kiedy zrobić test ciążowy – rano czy wieczorem?
- Hormon hCG – jak zmienia się jego stężenie?
- Kiedy można wykonać test ciążowy najwcześniej?
Test ciążowy – jak działa?
Najpopularniejszym i najbardziej powszechnym testem ciążowym na rynku jest test płytkowy. Jego działanie jest banalnie proste, ponieważ wystarczy w odpowiednim miejscu umieścić niewielką próbkę moczu, by na ten podstawie określić obecność beta hCG. Mówiąc prościej, jest to gonadotropina kosmówkowa, hormon, który w organizmie kobiety pojawia się tylko wówczas, gdy dochodzi do zapłodnienia. Dzięki niemu utrzymuje się wytwarzanie progesteronu, innego hormonu, który później odpowiada za podtrzymywanie ciąży. Testy te można dostać w każdej aptece i w wielu marketach, są też stosunkowo tanie.
Kiedy zrobić test ciążowy?
Moment współżycia nie jest jednoznaczny z momentem zapłodnienia, zazwyczaj dochodzi do tego nawet po kilku dniach. Dlatego ciężko jest określić kiedy tak naprawdę do tego dochodzi. Jeżeli chodzi o wytwarzanie odpowiednich hormonów, mamy z tym do czynienia już krótko po zagnieżdżeniu się zarodka, choć z początki ich ilość nie będzie duża. Mówi się, że wiarygodny test ciążowy można wykonać około 7 – 10 dni po zapłodnieniu. Najlepiej jednak poczekać z tym do terminu kolejnej miesiączki.
Kiedy zrobić test ciążowy – rano czy wieczorem?
Wpływ na wynik testu ciążowego będzie miało również to, o jakiej porze dnia go wykonujemy. Jak się okazuje i co często można przeczytać także na ulotkach, najlepszym do tego czasem jest poranek. Właśnie wtedy stężenie hormonu hCG jest najwyższe i spada ono w miarę upływu godzin. Oczywiście ma to znaczenie przede wszystkim w przypadku bardzo wczesnych ciąż. Jeżeli wykonuje się go później, np. w terminie spodziewanego okresu i później, gdy się on spóźnia, pora dnia nie ma już znaczenia. Można go wówczas zrobić zarówno rano, po południu, jak i wieczorem.
Hormon hCG – jak zmienia się jego stężenie?
Domowe testy ciążowe bazują na wykrywaniu hormonu hCG, którego stężenie gwałtownie wzrasta w momencie, gdy kobieta jest w ciąży i z każdym kolejnym tygodniem jest wyższy. W pierwszych trzech tygodniach od ostatniej miesiączki wynosi on około 5 – 50 IU/L, po piątym tygodniu jest to już 100 – 1000 IU/L, a w połowie 4 miesiąca sięga już nawet 200 tys. IU/L. Domowe testy wykrywają to stężenie, ale jak zostało wspomniane, w bardzo wczesnej fazie ciąży może być ono na tyle niskie, że niewykrywalne. Wiele też będzie zależało od samego testu, jego czułości, tego czy wykonamy go poprawnie oraz pory dnia.
Kiedy można wykonać test ciążowy najwcześniej?
W przypadku bardzo wczesnych ciąż 7 – 10 dni od zapłodnienia to niezbędne minimum, przy czym trzeba też pamiętać, że dzień współżycia nie jest jednoznaczny z dniem zapłodnienia. Dlatego najczęściej zaleca się poczekanie przynajmniej do rozpoczęcia następnego cyklu miesiączkowego. Pierwszy dzień spodziewanego okresu to najlepszy moment do wykonania testu ciążowego, zwłaszcza jeżeli w tym dniu się on nie pojawi.
Oczywiście, że rano. Tylko wtedy poziom bety jest najwyższy. Moim zdaniem na wczesnym etapie nie ma co ryzykować i marnować testu. Najlepiej odczekać do rana.