Kobieta trzymająca test ciążowy
Zdrowie

Po ilu dniach zrobić test ciążowy, aby był prawidłowy?

Testy ciążowe, choć można w wiarygodny sposób potwierdzić lub wykluczyć ciąże, działają tylko wówczas, gdy skorzysta się z nich prawidłowo. Istotne będzie więc to, kiedy po nie sięgniemy oraz czy wykonamy wszystko w sposób prawidłowy. Po ilu dniach najlepiej wykonać test ciążowy?

Test ciążowy – sposób działania

Sposób działania testu ciążowego jest jednym z prostszych, dlatego może wykonać go każdy. Najpopularniejszym produktem tego typu jest test płytkowy, który dostępny jest w każdej aptece. Płytka pokryta jest specjalnym czynnikiem, który umożliwia wykrycie w moczu hormonu hCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej – hormonu, który jest wytwarzany przez kobiety w ciąży. Gdy dochodzi za zapłodnienia, organizm zaczyna przygotowywać się do utrzymania i rozwoju dziecka. Z początku wytwarza go sam zarodek, później także łożysko. Hormon ten odpowiada za wytwarzanie progesteronu, to dzięki niemu ciąża jest w stanie być donoszona do końca.

Gdy plemnik zagnieżdża się z komórce jajowej, dochodzi do gwałtownego wzrostu hormonu hCG i właśnie to jest w stanie wychwycić nawet najprostszy domowy test ciążowy.

Kiedy dochodzi do zapłodnienia?

Zanim wspomni się o tym, kiedy należy zrobić test ciążowy, warto wspomnieć o jeszcze jednej ważnej kwestii. Wiele kobiet, obliczając możliwe zapłodnienie, dość mylnie wychodzi z założenia, że dochodzi do niego w momencie zbliżenia. Nie jest to prawdą, a wręcz rzadko się zdarza, by miało to miejsce. Zapłodnienie może nastąpić nawet do kilku dni po współżyciu, a plemniki w ciele kobiety w sprzyjających warunkach są w stanie przetrwać nawet tydzień. Z tego można wysnuć już prosty wniosek, że zapłodnienie może odbyć się albo dzień, albo nawet 5 – 7 dni po stosunku. Dlatego czas wykonania testu ciążowego jest tak istotny.

Po ilu dniach wykonać test ciążowy?

Możemy teraz przejść do sedna sprawy, czyli tego, po jakim czasie można wykonać test ciążowy, by był on wiarygodny. Przyjmuje się, że wykrycie ciąży możliwe jest najwcześniej po około 8 dniach od zapłodnienia, choć najczęściej przyjmuje się tutaj czas 10 dni. Wtedy wykonany test będzie najbardziej wiarygodny, choć nierzadko zaleca się odczekanie jeszcze kilku dni. Liczy się czas zapłodnienia, a nie samego współżycia, a jak zostało wspomniane wyżej, nie jest to tożsame. Najlepiej, jeżeli w wykonaniem testu wstrzymamy się do dnia przewidywanej miesiączki.

Dlaczego lepiej zrobić test ciążowy później?

Przede wszystkim dla większej wiarygodności. Choć możliwe jest wykonanie testu po około 10 dniach, lepiej poczekać aż do kolejnego terminu miesiączki. Jeżeli się nie pojawi, warto wykonać test już w pierwszym dniu. Co ważne, fakt, że okres nie pojawia się w tym czasie, nie musi być równoznaczny z ciążą – kilka dni spóźnienia nie jest niczym nadzwyczajnym. Poza tym ciąża wiąże się ze wzrostem hormonu hCG, a im więcej dni mija, tym jego stężenie jest wyższe i tym łatwiej je wychwycić także przez popularne domowe testy.

Jak wykonać test ciążowy?

Na rynku mamy kilka metod służących określenia, czy kobieta jest w ciąży. Zaliczają się do tego testy paskowe, płytkowe, albo testy krwi. Pierwsze dwa można wykonać samemu w domu, a test kupić po prostu w aptece czy innym sklepie. Zanim się z niego skorzysta najlepiej przeczytać ulotkę z opakowania i zapoznać się z informacjami.

Działanie jest jednak proste – trzeba zebrać próbkę moczu, najlepiej porannego, a następnie niewielką jego ilość wykorzystać do sprawdzenia wyniku. W teście paskowym trzeba zamoczyć pasek 10 sekund, a następnie odstawić na około 10 minut. W przypadku testu płytkowego wystarczy wykorzystać pipetę i kilka kropel moczu nanieść na płytkę. Wynik uzyskuje się w ciągu 5 minut.

Test krwi należy wykonać już w laboratorium. Wykonuje się go najczęściej wówczas, gdy kobieta jest przekonana o ciąży, ale wykonywane przez nią testy nie dają wiarygodnego wyniku.

3 myśli w temacie “Po ilu dniach zrobić test ciążowy, aby był prawidłowy?”

  1. Test ciążowy nie daje stuprocentowej pewności, że jest się w ciąży… ja w panice robiłam test zaraz po epizodzie, który mógł się zakończyć wpadką:D. Na szczęście nie zostałam wtedy mamą, ale już wiem, że wynik tuż po i tak nic by mi nie dał:)

  2. No najlepiej to zrobić w dniu co się myślało, że się dostanie okres, już wtedy powinno minąć dość dużo czasu, ale nie wiem.. Mi jak się spóźnia to czekam kilka dni i sprawdzam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.