Polityk przy biurku
Finanse

Ile zarabia premier w Polsce? Ile zarabiają premierzy za granicą?

Zarobki urzędników państwowych często budzą duże zainteresowanie, jako że politycy z założenia są na dość uważnym celowniku, zarówno mediów, jak i społeczeństwa. Na jakie wynagrodzenie może liczyć więc premier i ministrowie w Polsce? Jak wygląda to w innych krajach?

Ile zarabiają czołowi urzędnicy państwowi w Polsce?

Tak naprawdę nie da się tutaj wymienić konkretnych kwot, ponieważ zmienia się to dosyć często. Zarobki są uzależnione od wielu czynników i ustala się je odgórnie w ustawie. Ta może ulegać zmianom co jakiś czas, np. w momencie gdy dochodzi do rekonstrukcji rządu czy zmian na stanowiskach. Oprócz tego liczyć będzie się też wysługa lat, która wpływa na dodatek do pensji i jego wysokość. Obecnie wynosi on od 5 do 20 procent i mogą na niego liczyć politycy ze stażem większym niż 20 lat. W przypadku członków Rady Ministrów, w tym samego premiera, do zarobków wlicza się też dodatek funkcyjny.

Ile zarabia premier w Polsce?

Z pewnością politycy na brak pieniędzy nie mogą narzekać, zwłaszcza ci piastujący bardzo wysokie stanowiska. Widać to na przykładzie premiera, który obecnie, w roku 2021 może liczyć na pensję w łącznej wysokości niecałych 17 tys. zł. Na to składa się oczywiście pensja zasadnicza, dodatek funkcyjny oraz dodatek za wysługę lat. W zależności więc od tego, kto zostanie premierem, pensja może wynieść nieco inne kwoty.

Ile zarabiają ministrowie w Radzie Ministrów

Politycy zasiadający w Radzie Ministrów zarabiają oczywiście mniej niż premier, jednak także nie muszą się obawiać o to, że pieniędzy im zabraknie. Obecnie mamy czterech wicepremierów i uzyskują oni pensję w wysokości 15 tys. zł. Ministrowie z kolei mogą liczyć na zarobki w wysokości 14,7 tys. zł, a sekretarz i podsekretarz na 12,6 i 11,5 tys. zł.

Ile zarabiają premierzy za granicą?

Jak wygląda pensja premiera w Polsce, już wiemy, czy jest to dużo, czy mało, może być kwestią dyskusyjną, ale warto przyjrzeć się dla porównania innym krajom. Dla przykładu obecnie roczne zarobki premiera w Wielkiej Brytanii szacowane są na 150 tys. funtów (ok. 750 tys. zł), przy czym jest to obecnie mniejsza kwota niż wcześniej, bowiem obecny premier Boris Johnson z racji współpracy z dziennikiem Daily Telegraph zarabiał dodatkowe 275 tys. funtów rocznie.

Kanclerz Niemiec zarabia z kolei obecnie 18,8 tys. euro (82 tys. zł), a premier Hiszpanii może liczyć na miesięczny przychód, po przeliczeniu na złotówki, około 33 tys. Bardzo dobrze zarabia także premier Holandii, na którego konto co miesiąc wpływa kwota blisko 52 tys. zł. Premier Serbii dla porównania zarabia mniej więcej 4,4 tys. złotych miesięcznie, a premier Włoch dostaje co miesiąc 6,7 tys. euro, czyli około 30 tys. zł.

Jak się okazuje, zarobki zagranicznych polityków często są o wiele wyższe niż tych w Polsce i co więcej, nierzadko osoby na stanowiskach premiera danego kraju zarabiają nawet więcej niż sam prezydent. Dla porównania obecnie głowa Państwa Polskiego może liczyć na niewiele ponad 20 tys. zł.

1 myśl w temacie “Ile zarabia premier w Polsce? Ile zarabiają premierzy za granicą?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.