kobieta w ciąży
Zdrowie

Ile kosztuje test ciążowy strumieniowy, płytkowy, z krwi?

Testy ciążowe dostępne są na rynku w wielu różnych wariantach. Dzisiaj taki test możesz kupić w każdej drogerii lub aptece, a nawet przez Internet. Są również możliwości laboratoryjne, gdzie test wykona doświadczony lekarz. Jednak testy domowe również są skuteczne, a przy tym niedrogie.

Rodzaje testów ciążowych

Istnieje na rynku kilka rodzajów testów ciążowych. Najpopularniejszy jest podział na testy laboratoryjne, oraz domowe. Testy laboratoryjne dzielą się na dwa rodzaje, w zależności od tego, jak substancja jest badana. Mamy więc laboratoryjny test moczu, oraz laboratoryjny test krwi. Obydwa mają dużą czułość i są bardzo szczegółowe. Pozwalają na wykrycie ciąży już po siedmiu dniach od zapłodnienia, a dodatkowo pomagają określić dokładny „wiek” ciąży.

Największą popularnością cieszą się jednak testy domowe, które można kupić w każdej aptece. Te testy dzielą się w zależności od sposobu użytkowania. Rozróżniamy testy płytkowe, w których na specjalną płytkę nanosi się kilka kropel moczu, strumieniowe (to najbardziej popularne testy, które trzymamy przez chwilę pod strumieniem moczu) oraz paskowe – polegają one na moczeniu przez chwilę testu w sterylnym pojemniku z moczem).

Każdy test ciążowy polega na wyłapywaniu poziomu HCG, inaczej gonadotropiny kosmówkowej, czyli substancji, która jest wytwarzana przez zapłodnioną komórkę jajową po zagnieżdżeniu się w macicy.

Ile kosztuje test ciążowy?

Testy ciążowe, które możemy kupić w aptece są dosyć tanie. Ich cena zależy od poziomu skomplikowania oraz firmy. Najważniejsze jest, aby nie używać testów po terminie, oraz nie wybierać tych najtańszych, jednak większość testów skonstruowana jest w podobny sposób, a ich skuteczność zbadana. Ile więc kosztuje test ciążowy? Zazwyczaj testy ciążowe możesz kupić za kilkanaście złotych, ale w aptekach internetowych testy płytkowe kupisz już za około 3 złote, strumieniowe zaś od 4 złotych. Paskowe testy ciążowe można znaleźć nawet za 1, 60 złotego, jednak w przypadku najtańszych testów ich czułość na HCG jest ograniczona.

Natomiast cena badania laboratoryjnego może już być nieco wyższa – przykładowo, laboratoryjny test krwi badający obecność HCG kosztuje średnio od 25 do 35 złotych.

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?

Niezależnie od skuteczności testu ciążowego, badanie nie wykryje żadnych oznak ciąży, jeśli zrobisz test za wcześnie. Test najlepiej jest zrobić na tydzień przed oczekiwaną miesiączką, jednak nie zawsze jest to możliwe, choć często to właśnie spóźniający się okres skutkuje dla wielu kobiet podejrzeniem ciąży.

Jeśli nie możesz jednak dostosować terminu testu do okresu, a podejrzewasz, że możesz być w ciąży, test powinnaś zrobić najwcześniej tydzień po stosunku, choć nie jest to wyznacznikiem ( plemniki są w stanie przeżyć poza komórką jajową przez kilka dni, więc zapłodnienie może nastąpić dopiero później). Po zrobieniu testu najlepiej jest potwierdzić ciążę u lekarza ginekologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.