Kobieta w ciąży nad morzem
Zdrowie

Test ciążowy wieczorem? Czy robić test ciążowy wieczorem?

Test ciążowy to znana wszystkim, skuteczna metoda sprawdzenia, czy jesteś w ciąży. Obecnie istnieje na rynku wiele dobrych i niedrogich testów, które wykonasz bez trudu we własnym domu. Są one miarodajne i proste w użyciu, jednak należy pamiętać o kilku zasadach, jakie należy zachować podczas wykonywania testu.

Test ciążowy – jak działa?

Test ciążowy pozwoli Ci szybko potwierdzić podejrzenia o ciąży, lub im zaprzeczyć. Możesz mieć pokusę, aby taki test wykonać zaraz po stosunku, jednak  skuteczność takiej próby będzie znikoma. Test działa bowiem w ten sposób, że wychwytuje poziom substancji zwanej HCG, inaczej gonadotropiny kosmówkowej, która jest silnie obecna w kobiecej krwi oraz moczu i powstaje w zapłodnionej komórce jajowej po jej zagnieżdżeniu się w macicy. Jednak aby komórka wykazywała takie działanie, musi minąć co najmniej tydzień. Należy też pamiętać, że do zapłodnienia komórki jajowej nie musi dojść podczas stosunku – plemniki są bowiem w stanie przeżyć poza komórką jajową nawet do kilku dni.

Rano czy wieczorem – kiedy zrobić test ciążowy?

W przypadku wykonania testu ciążowego najważniejszą zasadą jest odczekanie odpowiedniej liczby dni, tak, aby mieć pewność, że test da miarodajny wynik. Dotyczy to zarówno testów laboratoryjnych, jak i tych wykonanych w domowych warunkach, choć testy robione w laboratorium mogą wychwycić ciążę już po siedmiu dniach.

Jeśli natomiast chodzi o porę dnia, w której należy wykonać test nie ma na to konkretnych wytycznych, bowiem poziom HCG tak czy tak będzie odpowiednio wysoki, jeśli jesteś w ciąży. Żeby jednak mieć pewność, że Twój test jest jeszcze bardziej wiarygodny, najlepiej jest wykonać test ciążowy rano, ponieważ wtedy stężenie gonadotropiny kosmówkowej jest większe, dodatkowo mocz nie będzie zanieczyszczony (każde badanie moczu wykonujemy przecież rano, na czczo).

Czy test ciążowy jest skuteczny

Testy ciążowe, które możemy kupić na rynku mają dużą skuteczność, plasującą się pomiędzy 99 a 100 procent. Jednak jeśli Twój test wykaże wynik pozytywny, warto jest powtórzyć badanie za kilka dni. Pamiętaj też, że stuprocentową pewność da Ci tylko wizyta u lekarza, który na pewno potwierdzi, czy jesteś w ciąży.

Może się zdarzyć, że Twój test da wynik pozytywny, a po kilku dniach, kolejny test wykaże wynik negatywny – oznaczać to może na przykład, że komórka nie zagnieździła się w macicy, i był to fałszywy alarm. Również pozytywny test nie musi oznaczać, że nie jesteś w ciąży – być może wykonałaś go za wcześnie?

Test to dobra metoda, aby w krótkim czasie sprawdzić, czy rzeczywiście jesteś w ciąży. Takie testy możesz kupić już za kilka złotych. Pamiętaj jednak o tym, aby zawsze po zrobieniu testu skonsultować się z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.